АҚШ президенти ҳужумчининг дисквалификацияси тўхтатилганини адолатли қарор деб баҳолади.
АҚШ президенти Доналд Трамп АҚШ миллий жамоаси ҳужумчиси Фоларин Балогуннинг дисквалификацияси вақтинча тўхтатилгани учун ФИФАга миннатдорлик билдирди.
«Тўғри қарор қабул қилиб, катта адолатсизликни бартараф этгани учун ФИФАга раҳмат!» — деб ёзди Трамп ўзининг Truth Social ижтимоий тармоғидаги саҳифасида.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ ФИФА Интизом қўмитаси Балогуннинг Босния ва Ҳерцеговина миллий жамоасига қарши ЖЧ-2026 1/16 финал баҳсида (2:0) олган қизил карточкаси сабаб белгиланган бир ўйинлик автоматик дисквалификацияни бир йил муддатга синов тариқасида тўхтатиб турганди.
Маълумот учун, ушбу қарор туфайли Фоларин Балогун 7 июл куни Белгия миллий жамоасига қарши бўлиб ўтадиган ЖЧ-2026 1/8 финал учрашувида майдонга тушиш имкониятига эга бўлади.

Трамп поблагодарил ФИФА за решение по Балогуну
Президент США Дональд Трамп выразил благодарность ФИФА за временную приостановку дисквалификации нападающего сборной США Фоларина Балогуна.
«Спасибо ФИФА за правильное решение и устранение большой несправедливости!» — написал Трамп на своей странице в социальной сети Truth Social.
Напомним, что ранее Дисциплинарный комитет ФИФА временно приостановил автоматическую дисквалификацию на одну игру, назначенную Балогуну за полученную красную карточку в матче 1/16 финала ЧМ-2026 против сборной Боснии и Герцеговины (2:0), на испытательный срок в один год.
Стоит отметить, что благодаря этому решению Фоларин Балогун сможет выйти на поле в матче 1/8 финала ЧМ-2026 против сборной Бельгии, который состоится 7 июля.