Оқ уй Балогуннинг дисквалификациясини кечиктиришни ФИФАдан сўраган — Жейкобс
АҚШ ҳукумати ҳужумчининг Белгия билан баҳсда майдонга тушиши учун ФИФАга мурожаат қилгани айтилмоқда.
06.07.2026, 20:00 Жаҳон чемпионати АҚШ АҚШ - : - Белгия Белгия
АҚШ президенти қароргоҳи — Оқ уй АҚШ миллий жамоаси ҳужумчиси Фоларин Балогуннинг бир ўйинлик дисквалификациясини кечиктириш бўйича ФИФА ва ташкилот президенти Жанни Инфантинога бевосита мурожаат қилган.
Журналист Бен Жейкобснинг хабарига кўра, мурожаат Балогуннинг ЖЧ-2026 1/8 финалида Белгия миллий жамоасига қарши баҳсда иштирок этишини таъминлаш мақсадида қилинган.
Эслатиб ўтамиз, ФИФА Интизом қўмитаси Балогуннинг Босния ва Герцеговина миллий жамоасига қарши 1/16 финал учрашувида (2:0) олган қизил карточкаси учун белгиланган бир ўйинлик автоматик дисквалификацияни бир йил муддатга синов тариқасида тўхтатиб қўйганди. Шу сабабли ҳужумчи Белгия билан учрашувда майдонга тушиши мумкин бўлади.
Маълумот учун, ЖЧ-2026 1/8 финалидан ўрин олган АҚШ — Белгия учрашуви 7 июл куни бўлиб ўтади. Ғолиб жамоа чоракфинал йўлланмасини қўлга киритади.

Белый дом просит FIFA отложить дисквалификацию Балогуна — Джейкобс
Резиденция президента США — Белый дом напрямую обратилась к FIFA и президенту организации Джанни Инфантино с просьбой отложить одноматчевую дисквалификацию нападающего национальной сборной США Фоларина Балогуна.
По сообщению журналиста Бена Джейкобса, просьба была сделана с целью обеспечить участие Балогуна в матче 1/8 финала ЧМ-2026 против сборной Бельгии.
Напомним, что Дисциплинарный комитет FIFA приостановил автоматическую одноматчевую дисквалификацию Балогуна за полученную красную карточку в матче 1/16 финала против сборной Боснии и Герцеговины (2:0) на испытательный срок в один год. Поэтому форвард сможет выйти на поле в матче с Бельгией.
Для информации, матч 1/8 финала ЧМ-2026 между США и Бельгией состоится 7 июля. Победитель встречи получит путевку в четвертьфинал.