Бразилия миллий жамоаси бош мураббийи Карло Анчелотти замонавий футболда фақат истеъдод ҳисобига йирик турнирларда ғалаба қозонишнинг имкони йўқлигини айтди.
«Бразилия кўплаб иқтидорли футболчиларни етиштириб берадиган мамлакат. Масалан, Эндрик ва Эстевао жуда ёш, аммо фавқулодда истеъдодли футболчилар. Истеъдод генетика, инфратузилма, маданият ва мамлакатнинг футбол анъаналари орқали шаклланади.
30 йил аввал истеъдоднинг ўзи ғалаба қозониш учун етарли эди. Бугун эса бундай эмас. Уни профессионаллик, билим, жисмоний тайёргарлик, жиддий ёндашув ва кучли характер билан мустаҳкамлаш керак. Ана шундагина истеъдод ҳал қилувчи омилга айланиши мумкин», — дея Анчелоттининг сўзларини Goal нашри келтирди.
Эслатиб ўтамиз, италиялик мутахассис 1994 йилги Жаҳон чемпионатида Италия миллий жамоаси мураббийлар штабида ишлаган. Ўша турнир финалида италияликлар Бразилияга пеналтилар сериясида мағлуб бўлганди.

Главный тренер сборной Бразилии Карло Анчелотти заявил, что в современном футболе невозможно победить на крупных турнирах, полагаясь только на талант.
«Бразилия — страна, которая воспитывает множество талантливых футболистов. Например, Эндрик и Эстеван — очень молодые, но чрезвычайно талантливые игроки. Талант формируется через генетику, инфраструктуру, культуру и футбольные традиции страны.
30 лет назад одного таланта было достаточно для победы. Сегодня это не так. Его нужно подкреплять профессионализмом, знаниями, физической подготовкой, серьёзным подходом и сильным характером. Только тогда талант может стать решающим фактором», — приводит слова Анчелотти издание Goal.
Напомним, что итальянский специалист работал в тренерском штабе сборной Италии на чемпионате мира 1994 года. В том финале итальянцы уступили Бразилии в серии пенальти.