ФИФА Интизом қўмитаси АҚШ миллий жамоаси ҳужумчиси Фоларин Балогуннинг бир ўйинлик автоматик дисквалификациясини вақтинча тўхтатиб туриш ҳақида қарор қабул қилди.
Шу тариқа, 24 ёшли ҳужумчи ЖЧ-2026 1/8 финалида Белгия миллий жамоасига қарши учрашувда майдонга тушиш ҳуқуқига эга бўлди.
ФИФА расмий баёнотида шундай дейилади:
«Интизом кодексининг 27-моддасига мувофиқ, АҚШ миллий жамоаси футболчиси Фоларин Балогунга нисбатан қўлланган автоматик дисквалификация ижроси бир йил муддатга синов тариқасида тўхтатиб турилди».
Эслатиб ўтамиз, Балогун ЖЧ-2026 1/16 финалида Босния ва Ҳерсеговина миллий жамоасига қарши баҳсда (2:0) қизил карточка олганди. Аввалроқ ОАВда у Тарик Муҳаремовичнинг тўпиғига тепган вазият учун бир неча ўйинга четлатилиши мумкинлиги ҳақида хабарлар тарқалган эди.
Маълумот учун, АҚШ — Белгия учрашуви 7 июл куни ЖЧ-2026 1/8 финали доирасида бўлиб ўтади. Ғолиб жамоа чоракфинал йўлланмасини қўлга киритади.

Дисциплинарный комитет ФИФА принял решение временно приостановить автоматическую дисквалификацию на один матч нападающего сборной США Фоларина Балогуна.
Таким образом, 24-летний нападающий получит право выйти на поле в матче 1/8 финала ЧМ-2026 против сборной Бельгии.
В официальном заявлении ФИФА говорится:
«В соответствии со статьей 27 Дисциплинарного кодекса, исполнение автоматической дисквалификации, наложенной на игрока сборной США Фоларина Балогуна, приостановлено на срок в один год в тестовом режиме».
Напомним, Балогун получил красную карточку в матче 1/16 финала ЧМ-2026 против сборной Боснии и Герцеговины (2:0). Ранее в СМИ сообщалось, что он может быть дисквалифицирован на несколько матчей за удар по лодыжке Тарика Мухаремовича.
Для справки: матч США — Бельгия состоится 7 июля в рамках 1/8 финала ЧМ-2026. Победившая команда получит путевку в четвертьфинал.