Белгия ҳужумчиси ҳал қилувчи вазиятда зарбани жамоадоши Юри Тилемансга ишониб топширганини айтди.
Белгия миллий жамоаси ҳужумчиси Ромелу Лукаку ЖЧ-2026 1/16 финалида Сенегалга қарши баҳсда (3:2) нима сабабдан ҳал қилувчи пеналтини ўзи тепмаганига изоҳ берди.
Учрашувнинг 125-дақиқасида сенегаллик футболчиларнинг эътирозлари сабаб юзага келган танаффус вақтида Лукаку тўпни қўлига олиб, пеналтини амалга оширишга тайёргарлик кўрганди. Бироқ якунда у зарба бериш ҳуқуқини жамоа сардори Юри Тилемансга топширди. Яримҳимоячи пеналтини аниқ амалга ошириб, Белгияга ғалаба келтирди.
«Ҳа, мен пеналти тепмоқчи эдим. Аммо руҳий жиҳатдан бундай мураккаб ва ҳал қилувчи вазиятга тайёр эмаслигимни ҳис қилдим. Шу сабабли зарбани Юрига ишониб топширдим. Жамоа ҳамма нарсадан устун», — деди Лукаку.
Эслатиб ўтамиз, Белгия миллий жамоаси Сенегални қўшимча бўлимларда 3:2 ҳисобида мағлуб этиб, ЖЧ-2026 1/8 финалига йўл олди.
Маълумот учун, Руди Гарсия шогирдлари мундиалнинг кейинги босқичида АҚШ миллий жамоасига қарши майдонга тушади.

Лукаку объяснил, почему отказался бить пенальти в матче с Сенегалом
Нападающий сборной Бельгии Ромелу Лукаку объяснил, почему не исполнил решающий пенальти в матче 1/16 финала ЧМ-2026 против Сенегала (3:2).
На 125-й минуте встречи, во время паузы, вызванной протестами сенегальских футболистов, Лукаку взял мяч в руки и готовился к выполнению удара. Однако в конечном итоге он передал право на удар капитану команды Юри Тилемансу. Полузащитник точно реализовал пенальти, принеся Бельгии победу.
«Да, я хотел пробить пенальти. Но почувствовал, что психологически не готов к такой сложной и решающей ситуации. Поэтому доверил удар Юри. Команда превыше всего», — сказал Лукаку.
Напомним, сборная Бельгии победила Сенегал в дополнительное время со счётом 3:2 и вышла в 1/8 финала ЧМ-2026.
Для информации, подопечные Руди Гарсии в следующем раунде чемпионата мира встретятся со сборной США.