Гейе: «Бу мураббийлар штаби қолар экан, миллий жамоага қайтмайман»
27 ёшли сенегаллик яримҳимоячи Пап Гейе миллий жамоа учун 2026 йилги жаҳон чемпионати якунланганидан кейин келажаги ҳақида кескин баёнот берди.
«Бу мураббийлар штаби қолар экан, мен миллий жамоага қайтмайман», — деди Гейе. Эслатиб ўтамиз, Сенегал миллий жамоаси 2026 йилги жаҳон чемпионатини 1/16 финал босқичида якунлади.
Пап Тиав бошчилигидаги жамоа 1/8 финалга чиқа олмади. Сенегалликлар Белгияга қарши баҳсда 86-дақиқага қадар 2:0 ҳисобида олдинда бораётган бўлса-да, якунда ғалабани сақлаб қола олмади. Африка вакилини мусобақадан чиқариб юборган ҳал қилувчи гол қўшимча вақтнинг 120+5-дақиқасида пеналтидан урилди.
45 ёшли Пап Тиав 2025 йил март ойидан буён Сенегал миллий жамоасини бошқариб келмоқда. Унинг бош мураббийлигида жамоа 2026 йилги Африка миллатлар кубоги финалигача етиб борган.

27-летний сенегальский полузащитник Пап Гейе сделал резкое заявление о своем будущем в национальной команде после завершения чемпионата мира 2026 года.
«Если этот тренерский штаб останется, я не вернусь в сборную», — сказал Гейе. Напомним, сборная Сенегала завершила чемпионат мира 2026 года на стадии 1/16 финала.
Команда под руководством Папа Тиава не смогла выйти в 1/8 финала. Хотя сенегальцы вели в матче против Бельгии со счетом 2:0 до 86-й минуты, в итоге они не смогли удержать победу. Решающий гол, который вывел африканскую команду из турнира, был забит с пенальти на 120+5-й минуте дополнительного времени.
45-летний Пап Тиав возглавляет сборную Сенегала с марта 2025 года. Под его руководством команда дошла до финала Кубка африканских наций 2026 года.