Дюгарри: «Мбаппени танқид қилиш — бемаънилик»
Франциялик собиқ футболчи «Реал»нинг совринсиз қолишида фақат Мбаппени айблаш нотўғри эканини таъкидлади.
Франция миллий жамоасининг собиқ ҳужумчиси Кристоф Дюгарри Килиан Мбаппенинг «Реал»даги ўйини борасидаги танқидларга муносабат билдирди.
«Бу мутлақо бемаънилик. Мбаппени танқид қилаётганлар стадионга бориб ўйинларни кўришадими ёки йўқми, билмайман. Футболчи 44 та ўйинда 42 та гол урди, аммо барибир «Реал»нинг совринсиз қолишида айнан у айбдор дейишмоқда. Буни қабул қилиб бўлмайди.
Албатта, ҳар доим футболчидан янада яхшироқ ўйин кутиш мумкин. Аммо 44 учрашувда 42 та гол урган футболчидан яна нимани талаб қилиш мумкин?», — деди Дюгарри.
Унинг фикрича, агар Мбаппе танқид қилинса, унда бошқа етакчи футболчилар ҳам бундан четда қолмаслиги керак.
«Агар испанияликлар Мбаппени танқид қилмоқчи бўлса, унда Жуд Беллингҳэмни, Винисиусни ва Жаҳон чемпионатида миллий жамоалари сафида «Реал»дагидан яхшироқ ўйнаган бошқа футболчиларни ҳам танқид қилишлари керак.
Агар уларнинг барчаси терма жамоада яхшироқ ўйнаётган бўлса, демак муаммо Мбаппеда эмас, балки «Реал»нинг ўзида.
Ҳа, Мбаппе бундан ҳам яхшироқ ўйнаши мумкин. Унинг майдондаги муносабати ва етакчилик фазилатларини янада кучайтириши кераклиги ҳақидаги фикрга қўшиламан. Аммо бунинг учун унга бироз вақт керак бўлиши мумкин», — дея қўшимча қилди Дюгарри.

Бывший нападающий сборной Франции Кристоф Дюгарри прокомментировал критику в адрес игры Килиана Мбаппе в «Реале».
«Это абсолютно нелепо. Те, кто критикует Мбаппе, ходят ли они на стадион, чтобы смотреть игры, или нет, я не знаю. Игрок забил 42 гола в 44 матчах, но все равно говорят, что именно он виноват в том, что «Реал» остался без трофеев. Это неприемлемо.
Конечно, всегда можно ожидать от футболиста еще лучшей игры. Но чего еще можно требовать от игрока, который забил 42 гола в 44 матчах?», — сказал Дюгарри.
По его мнению, если критиковать Мбаппе, то другие ведущие игроки тоже не должны оставаться в стороне.
«Если испанцы хотят критиковать Мбаппе, то им нужно также критиковать Джуда Беллингема, Винисиуса и других футболистов, которые на Чемпионате мира играли за свои национальные сборные лучше, чем за «Реал».
Если все они играют лучше в сборных, значит проблема не в Мбаппе, а в самом «Реале».
Да, Мбаппе может играть и лучше. Я согласен с тем, что ему нужно усилить свои лидерские качества и отношение на поле. Но для этого ему может понадобиться немного времени», — добавил Дюгарри.