Нидерландиялик ФИФА рефериси Роб Диперинк ҳаётдан кўз юмди.
38 ёшли Роб Диперинк жаҳон чемпионати-2026 мусобақасидан четлатилгач, бир неча ҳафта ўтиб вафот этди.
ФИФА рефериси Диперинк асосан Эредивизи ўйинларини бошқариб борган. Жаҳон чемпионати-2026 ҳакамлари рўйхатидан чиқарилган Роб апрел ойида Лондонда вояга етмаган болага нисбатан жинсий зўравонлик қилганликда айбланиб, пойтахт полицияси томонидан ҳибсга олинганди – кейинчалик иш тўхтатилган эди.
Голландия полицияси Диперинкнинг ўлиши юзасидан суриштирув ишлари олиб бормоқда, ўлим сабаби ҳозирча маълум эмас.
Нидерландия футбол федерацияси мазкур ҳолат юзасидан ўз муносабатини билдириб, «ҳайратда ва чуқур қайғуда эканлигини маълум қилди».
«Биз ҳакам Роб Диперинкнинг вафот этганидан ҳайратда ва чуқур қайғудамиз. Унинг оила аъзолари, дўстлари ва яқинларига ҳамдардлик билдирамиз. Ушбу оғир жудоликни енгиб ўтишда уларга куч ва мадад тилаймиз», - дейилади хабарда.

Роб Диперинк скончался в возрасте 38 лет, спустя несколько недель после того, как голландский арбитр был отстранен от участия в чемпионате мира 2026 года.
Скончался 38-летний арбитр ФИФА Роб Диперинк. Арбитр Эредивизи, отстраненный от судейства на чемпионате мира этим летом и исключенный из списка арбитров, был арестован в апреле столичной полицией по обвинению в сексуальном насилии над несовершеннолетним мальчиком в Лондоне – дело, которое впоследствии было прекращено.
Голландская полиция расследует смерть Диперинка, причина смерти на данном этапе неизвестна.
Футбольная ассоциация Нидерландов заявила, что "шокирована и глубоко опечалена" кончиной Диперинка. В своем заявлении они сказали: «Мы шокированы и глубоко опечалены кончиной арбитра Роба Диперинка.
Мы выражаем соболезнования его семье, друзьям и всем, кто был ему дорог. Желаем им сил и поддержки в преодолении этой огромной утраты».