Англия миллий жамоаси ЖЧ-2026 олдидан таркибида мажбурий ўзгариш амалга оширди. Бу ҳақда Англия футбол ассоциацияси расман маълум қилди.
ФИФА қоидаларига кўра, жамоалар турнир бошланишидан камида 24 соат олдин жароҳат олган футболчини қайдномадан чиқариб, унинг ўрнига бошқа ўйинчини рўйхатдан ўтказиши мумкин.
Айнан шу қоида асосида ҳимоячи Тино Ливраменто мундиални ўтказиб юборадиган бўлди. Футболчи якшанба кунги машғулот вақтида жароҳат олган ва тиббий текширувлар унинг турнирда иштирок эта олмаслигини тасдиқлаган.
Шундан сўнг Англия миллий жамоаси «Челси» ҳимоячиси Трево Чалобани таркибга қўшди.
26 ёшли Чалоба сўнгги мавсумда клуб сафида барқарор ўйин кўрсатиб, мураббийлар штаби ишончини қозонган эди.
Эслатиб ўтамиз, Англия ЖЧ-2026даги илк учрашувини 17 июн куни Хорватияга қарши ўтказади. Баҳс Тошкент вақти билан 01:00 да старт олади.

Сборная Англии перед ЧМ-2026 вынужденно внесла изменения в свой состав. Об этом официально сообщила Футбольная ассоциация Англии.
Согласно правилам ФИФА, команды могут исключить травмированного игрока из заявки и зарегистрировать другого игрока не позднее, чем за 24 часа до начала турнира.
Именно по этому правилу защитник Тино Ливраменто пропустит мундиаль. Футболист получил травму во время тренировки в воскресенье, и медицинские обследования подтвердили его неспособность участвовать в турнире.
После этого в состав сборной Англии был включен защитник «Челси» Трево Чалоба.
26-летний Чалоба зарекомендовал себя стабильной игрой в клубе в прошлом сезоне, заслужив доверие тренерского штаба.
Напомним, что первый матч на ЧМ-2026 Англия проведет 17 июня против Хорватии. Игра начнется в 01:00 по ташкентскому времени.