Шотландиялик афсона Криштиану Роналдунинг феноменал фаолиятига юксак баҳо берди.
17.06.2026, 13:00 Жаҳон чемпионати Португалия Португалия - : - Конго Демократик Республикаси Конго Демократик Республикаси
Шотландия миллий жамоасининг собиқ яримҳимоячиси Грем Сунесс Португалия юлдузи Криштиану Роналду ҳақида илиқ фикрлар билдириб, уни футбол тарихидаги энг буюк ўйинчилардан бири деб атади.
Сунесснинг айтишича, у Роналдуни илк бор 2003 йилда, 18 ёшида «Манчестер Юнайтед» билан шартнома имзолаган пайтда учратган.
«Ўша пайтда биз тарихдаги энг буюк футболчилардан бири билан учрашганимизни тасаввур ҳам қилмагандик», — дейди собиқ мураббий.
Орадан 23 йил ўтиб, Роналду ўзининг олтинчи жаҳон чемпионатида иштирок этмоқда ва ҳамон рекордлар сари интилмоқда.
«Унинг ютуқлари ҳайратланарли. Менимча, Португалия ушбу турнирнинг асосий фаворитларидан бири, балки ғолиби ҳам бўлиши мумкин», — деди Сунесс.
Мутахассис Роналдунинг феъл-атвори ҳақида ҳам фикр билдирди.
«Баъзилар уни ўзига ортиқча ишонган ёки ҳаддан ташқари амбицияли деб айтиши мумкин. Балки бунда жон бордир. Аммо шуни унутмаслик керакки, юқори даражадаги футболчилар орасида эго ва ўзига ишончсиз буюк футболчи бўлмайди», — дея таъкидлади у.
Сунесс Роналдуни «ҳақиқий гол машинаси» деб атаб, уни футбол тарихидаги энг буюклар — Пеле, Марадона ва Лионел Месси қаторида кўришини айтди.
40 ёшли Криштиану Роналду ЖЧ-2026 унинг фаолиятидаги сўнгги мундиал бўлиши мумкин. Португалия эса турнирнинг асосий даъвогарларидан бири сифатида кўрилмоқда.

Шотландская легенда высоко оценила феноменальную карьеру Криштиану Роналду.
Бывший полузащитник сборной Шотландии Грэм Сунесс выразил теплые слова в адрес звезды Португалии Криштиану Роналду, назвав его одним из величайших игроков в истории футбола.
По словам Сунесса, он впервые встретил Роналду в 2003 году, когда 18-летний игрок подписал контракт с «Манчестер Юнайтед».
«В то время мы даже не представляли, что встречаемся с одним из величайших футболистов в истории», — говорит бывший тренер.
Спустя 23 года Роналду участвует в своем шестом чемпионате мира и продолжает стремиться к новым рекордам.
«Его достижения впечатляют. Я думаю, Португалия — один из главных фаворитов этого турнира и, возможно, может стать его победителем», — сказал Сунесс.
Эксперт также высказался о характере Роналду.
«Некоторые могут назвать его чрезмерно уверенным или чересчур амбициозным. Возможно, в этом есть доля правды. Но не стоит забывать, что среди футболистов высокого уровня не бывает великих игроков без эго и уверенности в себе», — подчеркнул он.
Сунесс назвал Роналду «настоящей голевой машиной» и отметил, что видит его среди величайших в истории футбола — Пеле, Марадоны и Лионеля Месси.
40-летний Криштиану Роналду может провести ЧМ-2026 как последний в своей карьере. Португалия же рассматривается как один из главных претендентов на победу в турнире.