Мартинес: «Роналдунинг ўрнини ҳеч ким боса олмайди»
17.06.2026, 13:00 Жаҳон чемпионати Португалия Португалия - : - Конго Демократик Республикаси Конго Демократик Республикаси
Португалия миллий жамоаси бош мураббийи Роберто Мартинес ҳужумчи Криштиану Роналду ҳақида илиқ фикрлар билдирди.
Мутахассиснинг таъкидлашича, 41 ёшли футболчи нафақат Португалия, балки бутун футбол тарихидаги энг ноёб шахслардан бири ҳисобланади.
«Биз афсонавий шахс — Криштиану Роналду ҳақида гапириш имкониятига эгамиз. У футболни ўзгартирган ноёб футболчи. Унинг футболга бўлган садоқати бугунги кунгача ёш футболчилар учун намуна бўлиб хизмат қилмоқда.
Миллий жамоа сафида 21 йил, 227 та баҳс. Бунга ҳеч бир футболчи эриша олмаган. Голлар сони ҳақида эса алоҳида гапириш мумкин. Айнан шу рақамлар Роналдуни афсонага айлантиради», — деди Мартинес.
Мураббий ҳужумчининг майдондаги таъсирига ҳам юқори баҳо берди.
«Роналдунинг марказий ҳужумчи сифатидаги ҳаракатлари, тўғри позиция танлаши, ҳужумларни якунлаши ва бўш ҳудудларни топа олиши жамоамизнинг энг катта кучларидан биридир.
Унинг кайфияти ва иштиёқи миллий жамоада илк бор ўйнаётган 18 ёшли футболчиникидек. Криштианунинг ўрнини босиб бўлмайди. Унга ўхшаган футболчини топишнинг имкони йўқ.
Албатта, келажакда турли ечимлар топиш керак бўлади. Аммо Роналдунинг натижадорлигини такрорлашнинг ўзи деярли имконсиз», — дея қўшимча қилди португалиялик мутахассис.
Маълумот учун, Роналду ҳозиргача Португалия миллий жамоаси сафида 227 та ўйинда майдонга тушиб, 170 дан ортиқ гол муаллифига айланган.

Главный тренер сборной Португалии Роберто Мартинес выразил тёплые слова о нападающем Криштиану Роналду.
По словам специалиста, 41-летний футболист является одним из самых уникальных личностей не только в истории Португалии, но и всего футбола.
«У нас есть возможность говорить о легендарной личности — Криштиану Роналду. Он уникальный футболист, изменивший футбол. Его преданность футболу до сегодняшнего дня служит примером для молодых футболистов.
21 год в составе национальной команды, 227 матчей. Этого не смог достичь ни один футболист. О количестве голов можно говорить отдельно. Именно эти цифры превращают Роналду в легенду», — сказал Мартинес.
Тренер также высоко оценил влияние нападающего на поле.
«Его действия как центрального нападающего, правильный выбор позиции, завершение атак и умение находить свободные зоны являются одной из самых сильных сторон нашей команды.
Его настроение и энтузиазм, как у 18-летнего футболиста, впервые играющего за сборную. Заменить Криштиану невозможно. Найти футболиста, похожего на него, невозможно.
Конечно, в будущем придётся искать разные решения. Но повторить результативность Роналду практически невозможно», — добавил португальский специалист.
Для справки, Роналду на данный момент провёл 227 матчей за сборную Португалии, став автором более 170 голов.