Конго ДР миллий жамоаси АҚШга етиб борди
Ўзбекистоннинг гуруҳдаги сўнгги рақибига Эбола вируси сабаб штатларга киришга рухсат берилмаётганди.
Конго ДР миллий жамоасига АҚШга киришга рухсат берилди. Бунгача улар ўз мамлакатида Эбола вируси тарқалгани туфайли штатларга киритилмаётганди.
1974 йилдан бери илк бор жаҳон чемпионатига чиққан Конго ДР миллий жамоаси мамлакатдаги Эбола тарқалиши сабабли режалаштирилган йиғинларни бекор қилди ва тайёргарликни Белгияда олиб борди.
Жамоа аъзолари Париждан амалга оширилган парвоз орқали Америкага етиб келишди. Олдинроқ АҚШ расмийлари улардан мамлакатга кириш учун 21 кунлик карантиндан ўтишни талаб қилганди.
«Биз вазиятга мослашдик. Доимий равишда шароитга кўникишга тўғри келди, шунинг учун диққатимизни йўқотмадик. Иккита қийин ўртоқлик баҳсини ўтказдик ва мана энди шу ердамиз. Бу — биз учун яна бир қадам.
Одамлар жамоамизни жаҳон чемпионатида кўрмаганига анча вақт бўлди. Финал босқичига чиқишга эришдик. Энди вазифамиз — турнирда яхши натижа кўрсатиш», — деди жамоа бош мураббийи Себастиан Десабр.
Мусобақа давомида конголик футболчилар Ҳюстон шаҳрида жойлашади. Улар 17 июн куни илк ўйинини Португалияга қарши ўтказади.
Шундан сўнг жамоа Гвадалахара шаҳрига йўл олади ва 23 июн куни Колумбия билан баҳслашади. Гуруҳ босқичидаги сўнгги ўйин эса 28 июн куни Атланта шаҳрида Ўзбекистон милдий жамоасига қарши бўлиб ўтади.

Сборной ДР Конго разрешили въезд в США. До этого им было запрещено въезжать в Штаты из-за вспышки вируса Эбола в их стране.
Впервые с 1974 года сборная ДР Конго вышла на чемпионат мира, но из-за распространения Эбола в стране она отменила планируемые сборы и проводила подготовку в Бельгии.
Члены команды прилетели в Америку рейсом из Парижа. Ранее власти США требовали от них пройти 21-дневный карантин для въезда в страну.
«Мы адаптировались к ситуации. Нам постоянно приходилось приспосабливаться к условиям, поэтому мы не теряли концентрации. Мы провели два сложных товарищеских матча, и вот теперь мы здесь. Это— еще один шаг для нас.
Прошло много времени с тех пор, как люди видели нашу команду на чемпионате мира. Мы прошли в финальную стадию. Теперь наша задача — показать хороший результат на турнире», — сказал главный тренер команды Себастьян Десабр.
В ходе соревнований конголезские футболисты будут базироваться в городе Хьюстон. Их первый матч пройдет 17 июня против Португалии.
После этого команда отправится в город Гвадалахара и 23 июня сыграет с Колумбией. Последний матч группового этапа состоится 28 июня в Атланте против сборной Узбекистана.