Машарипов жароҳати сабаб ЖЧ-2026ни ўтказиб юборади
Ўзбекистон миллий жамоаси Колумбияга қарши учрашув билан Жаҳон чемпионатидаги иштирокини бошлайди. Атланта шаҳрида расмий машғулотларини ўтказиб, Мехико шаҳрига йўл олади.
ЎФА матбуот хизмати хабар беришича, Жалолиддин Машарипов билан боғлиқ ҳолат бўйича расмий муносабат билдирди.
«Жалолиддин Машарипов узоқ муддат ўйин амалиётисиз қолди ва машғулотларда тўлиқ иштирок этолмади.
Футболчини тезроқ сафга қайтариш ва тиклаш мақсадида тиббий штаб томонидан зарур чоралар кўрилди ва индивидуал тайёргарлик дастури асосида иш олиб борилди.
Ўтказилган тиббий текширувлар таҳлили ФИФА тиббий қўмитасига тақдим этилди. Қўмита ҳолат юзасидан ўрганиш олиб борди ва футболчимизнинг Жаҳон чемпионатида иштирок этолмаслигини маълум қилди. Унинг ўрнига якуний рўйхатга Русланбек Жиянов киритилди.

Сборная Узбекистана начнет свое участие в чемпионате мира матчем против Колумбии. Проведя официальные тренировки в Атланте, команда отправится в Мехико.
Пресс-служба УФА сообщила официальную позицию относительно ситуации с Жалолиддином Машариповым.
«Жалолиддин Машарипов долгое время оставался без игровой практики и не мог полноценно участвовать в тренировках.
С целью ускорения его возвращения в строй и восстановления, медицинским штабом были предприняты необходимые меры и работа велась по индивидуальной программе подготовки.
Анализы проведенных медицинских обследований были представлены медицинскому комитету ФИФА. Комитет провел изучение ситуации и сообщил, что наш футболист не сможет принять участие в чемпионате мира. Вместо него в окончательный список включен Русланбек Жиянов.
Желаем Жалолиддину Машарипову скорейшего выздоровления и возвращения в строй», - говорится в сообщении УФА.