Англия бош мураббийи яримҳимоячининг ҳолати жиддий эмаслигини айтди.
Англия миллий жамоаси бош мураббийи Томас Тухел ЖЧ-2026 гуруҳ босқичининг 1-турида Хорватия устидан қозонилган 4:2 ҳисобидаги ғалабадан сўнг Деклан Райснинг ҳолатига изоҳ берди.
«Арсенал» яримҳимоячиси учрашувнинг 72-дақиқасида майдонни тарк этган ва бу мухлислар ҳамда клуб мураббийи Микел Артетада хавотир уйғотганди.
Тухелнинг айтишича, Райс ўйин давомида ноқулайлик ҳис қилган.
«Декланда бир нечта ноодатий тўп йўқотишлар бўлди ва мен унда ноқулайлик сездим. Сўраганимда, у белининг пастки қисми ва сонининг орқа томонида оғриқ борлигини кўрсатди. Мен таваккал қилишни истамадим. Агар Декланни алмаштиришга мажбур бўлсам, бу айнан уни асраш учун қилинади», — дея Тухелнинг сўзларини келтирди Goal нашри.
Мутахассис Райс ўрнига майдонга тушган Рис Жеймснинг ўйинини ҳам алоҳида эътироф этди.
«Рис Жеймс марказда жуда яхши ҳаракат қилди ва ажойиб ўйин ўтказди. Умид қиламанки, бу жиддий муаммо эмас. Ўйин тугагач, Деклан менга ҳаммаси жойида эканини айтди. Бу ҳолат бизга таниш ва назорат остида», — дея қўшимча қилди германиялик мураббий.
Райснинг ўзи ҳам ҳолати яхши эканини тасдиқлади.
«Ҳаммаси жойида. Бу мавсумнинг иккинчи қисмидан бери кузатилаётган кичик оғриқлар холос. Хавотирга ўрин йўқ, Гана билан ўйинга тайёр бўламан», — деди яримҳимоячи.
Эслатиб ўтамиз, Англия миллий жамоаси мундиалдаги илк учрашувида Хорватияни 4:2 ҳисобида мағлуб этди. Райс ушбу баҳсда Ҳарри Кейннинг голига ассист муаллифи бўлди.

Главный тренер Англии заявил, что состояние полузащитника не является серьёзным.
Главный тренер сборной Англии Томас Тухель прокомментировал состояние Деклана Райса после победы со счётом 4:2 над Хорватией в первом туре группового этапа ЧМ-2026.
Полузащитник «Арсенала» покинул поле на 72-й минуте встречи, что вызвало беспокойство у болельщиков и тренера клуба Микеля Артеты.
По словам Тухеля, Райс испытывал дискомфорт во время игры.
«У Деклана было несколько необычных потерь мяча, и я почувствовал, что ему некомфортно. Когда я спросил, он указал на боль в нижней части спины и задней части бедра. Я не хотел рисковать. Если мне пришлось заменить Деклана, то только для его защиты», — приводит слова Тухеля издание Goal.
Тренер также отметил игру Риса Джеймса, который вышел на замену вместо Райса.
«Рис Джеймс великолепно действовал в центре и провёл отличный матч. Надеюсь, это не серьёзная проблема. После окончания игры Деклан сказал мне, что всё в порядке. Это знакомая ситуация, и она под контролем», — добавил немецкий тренер.
Сам Райс также подтвердил, что с ним всё в порядке.
«Всё хорошо. Это всего лишь небольшие боли, которые возникли со второй половины сезона. Повода для беспокойства нет, я готов к игре с Ганой», — сказал полузащитник.
Напомним, что в первом матче чемпионата мира сборная Англии обыграла Хорватию со счётом 4:2. Райс стал автором голевой передачи на Гарри Кейна в этой встрече.