Португалия миллий жамоасининг ЖЧ-2026даги старти омадсиз кечди. Роберто Мартинес шогирдлари Конго ДР билан 1:1 ҳисобида дуранг ўйнади.
Учрашувдан сўнг асосий эътибор Криштиану Роналдунинг ўйини ва мураббий Роберто Мартинеснинг қарорларига қаратилди. Бир қатор экспертлар португалиялик мутахассисни Роналдуни майдонда жуда узоқ қолдиргани учун танқид қилди.
Ирландия миллий жамоасининг собиқ футболчиси Тони Каскаринонинг фикрича, Роналду ўйинда деярли фойда келтирмаган.
«Имкон қадар мулойим бўлишга ҳаракат қиляпман, аммо Роналду ўз даражасида эмасди. Вақт унга таъсир қилаётгани кўриниб турибди. Унда аввалги тезлик ҳам, энергия ҳам йўқ эди. У Португалия ҳужумига деярли ҳеч нарса бера олмади», — деди Каскарино.
Эксперт Мартинеснинг Роналдуни алмаштирмаганидан ҳайратда қолганини ҳам яширмади.
«Мураббий сифатида жамоа манфаатини биринчи ўринга қўйишингиз керак. Агар ўзгариш жамоанинг ғалаба қозониш имкониятини оширса, буни амалга оширишингиз шарт», — дея қўшимча қилди у.
Франция ва «Арсенал» афсонаси Терри Анри эса Роналдунинг индивидуал рекордларга ҳаддан ташқари эътибор қаратаётгани жамоа ўйинига салбий таъсир кўрсатганини таъкидлади.
Статистик маълумотларга кўра, 41 ёшли ҳужумчи баҳс давомида дарвоза томон бирорта ҳам аниқ зарба бера олмади. Шунингдек, унинг йирик турнирлардаги голсиз серияси 10 та ўйинга етди.
Шунга қарамай, Роналду танқидларни қабул қилмади.
«Нима етишмади? Ҳеч нарса. Бу футбол. Португалия ғалаба қозониши ҳам мумкин эди, мағлуб бўлиши ҳам мумкин эди. Ўйин ҳар томонга оғиши мумкин эди», — деди Португалия сардори.
Эслатиб ўтамиз, ушбу учрашувда майдонга тушиш орқали Роналду Лионел Мессининг олтита жаҳон чемпионатида иштирок этиш бўйича рекорди билан тенглашди.

Старт сборной Португалии на ЧМ-2026 оказался неудачным. Подопечные Роберто Мартинеса сыграли вничью 1:1 с Конго ДР.
После матча основное внимание было уделено игре Криштиану Роналду и решениям тренера Роберто Мартинеса. Ряд экспертов критиковали португальского специалиста за то, что он слишком долго держал Роналду на поле.
Бывший футболист сборной Ирландии Тони Каскарино считает, что Роналду практически не принес пользы в игре.
«Я стараюсь быть как можно более мягким, но Роналду не был на своем уровне. Время явно сказывается на нем. У него не было ни прежней скорости, ни энергии. Он практически ничего не добавил к атаке Португалии», — сказал Каскарино.
Эксперт также не скрывал удивления, что Мартинес не заменил Роналду.
«Как тренер, вы должны ставить интересы команды на первое место. Если замена увеличивает шансы команды на победу, вы обязаны это сделать», — добавил он.
Легенда Франции и «Арсенала» Тьерри Анри подчеркнул, что чрезмерное внимание Роналду к индивидуальным рекордам негативно сказалось на игре команды.
По статистике, 41-летний нападающий не нанес ни одного точного удара по воротам в течение матча. Кроме того, его бесплодная серия на крупных турнирах достигла 10 игр.
Тем не менее, Роналду отверг критику.
«Чего не хватило? Ничего. Это футбол. Португалия могла выиграть, могла и проиграть. Игра могла качнуться в любую сторону», — сказал капитан Португалии.
Напомним, что, выйдя на поле в этом матче, Роналду сравнялся с рекордом Лионеля Месси по участию в шести чемпионатах мира.