«Манчестер Юнайтед» ва Дания миллий жамоасининг собиқ дарвозабони Петер Шмейхел Португалия бош мураббийи Роберто Мартинес фаолиятига танқидий баҳо берди.
Португаллар ЖЧ-2026 гуруҳ босқичидаги илк учрашувда Конго ДР билан 1:1 ҳисобида дуранг ўйнагач, Шмейхел мураббийнинг қарорларини савол остига қўйди.
«Роберто Мартинес ушбу жаҳон чемпионатидаги энг кўп ҳафсала пир қилаётган мураббийлардан бири. У Белгиянинг олтин авлодини совринсиз қолдирди ва ҳозир худди шу ҳолат Португалия билан ҳам такрорланаётгандек», — деди Шмейхел.
Собиқ дарвозабон, айниқса, Мартинеснинг таркиб танловидан норози эканини яширмади.
«Жоау Феликс ва Рафаел Леау каби футболчиларни захирада қолдириб, ишламаётган тизимга ёпишиб олишни тушуниш қийин. Португалия ҳужумда жуда катта салоҳиятга эга, аммо жамоа ҳаддан ташқари эҳтиёткор ва олдиндан тахмин қилинадиган футбол ўйнамоқда», — дея таъкидлади у.
Шмейхелнинг фикрича, Португалия миллий жамоасининг асосий муаммоси мураббийнинг консерватив ёндашувида.
«Ҳужумда креативлик етишмайди, яримҳимоя кўпинча бир бутун жамоа сифатида ҳаракат қилмайди. Ўзгаришлар эса одатда жуда кеч амалга оширилади», — деди даниялик афсона.
У якунда Португалия таркибини мундиалдаги энг кучли жамоалардан бири деб атади.
«Португалия турнирдаги энг кучли таркиблардан бирига эга. Аммо улар ўз имкониятларининг ярмисини ҳам намойиш қилмаяпти. Агар вазият тез орада ўзгармаса, жамоа жаҳон чемпионлигини қўлга киритиш учун яна бир ажойиб имкониятни бой бериши мумкин», — дея хулоса қилди Шмейхел.

Шмейхель: «Мартинес потерял золотое поколение Бельгии, теперь то же происходит и в Португалии»
Бывший вратарь «Манчестер Юнайтед» и сборной Дании Петер Шмейхель дал критическую оценку работе главного тренера Португалии Роберто Мартинеса.
После того как португальцы сыграли вничью 1:1 с ДР Конго в первом матче группового этапа ЧМ-2026, Шмейхель поставил под сомнение решения тренера.
«Роберто Мартинес — один из самых разочаровывающих тренеров на этом чемпионате мира. Он оставил золотое поколение Бельгии без трофеев, и сейчас, похоже, та же ситуация повторяется с Португалией», — сказал Шмейхель.
Бывший вратарь особо отметил своё недовольство выбором состава, сделанным Мартинесом.
«Трудно понять, почему такие игроки, как Жоау Феликс и Рафаэл Леау, оставлены в запасе, при этом команда продолжает придерживаться неработающей системы. У Португалии огромный атакующий потенциал, но команда играет слишком осторожный и предсказуемый футбол», — подчеркнул он.
По мнению Шмейхеля, основной проблемой сборной Португалии является консервативный подход тренера.
«Не хватает креативности в атаке, полузащита часто не действует как единая команда. А изменения обычно происходят слишком поздно», — отметил датская легенда.
В заключение он назвал состав Португалии одним из самых сильных на мировом первенстве.
«У Португалии один из самых сильных составов на турнире. Но они не показывают даже половины своих возможностей. Если ситуация не изменится в ближайшее время, команда может упустить еще одну великолепную возможность выиграть чемпионат мира», — подытожил Шмейхель.