Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ЖЧ-2026 гуруҳ босқичининг илк турида Колумбияга қарши баҳсдан сўнг миллий жамоани қўллаб-қувватлади.
Давлат раҳбари футболчиларимиз кучли ва тажрибали рақибга қарши муносиб ўйин кўрсатганини алоҳида таъкидлади.
«Ўзбекистон учун тарихий кун! Футболчиларимиз жуда катта тажрибага эга жамоага қарши кучли характерини кўрсатди. Биз учун биринчи жаҳон чемпионатида урилган биринчи гол ҳам катта ғалаба», — деди Президент.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон миллий жамоаси мундиалдаги тарихий илк учрашувида Колумбияга 1:3 ҳисобида мағлуб бўлди.
Миллий жамоамизнинг жаҳон чемпионатлари тарихидаги илк голига Аббосбек Файзуллаев муаллифлик қилди. У учрашувнинг 60-дақиқасида ҳисобни тенглаштиришга муваффақ бўлганди.
Маълумот учун, Ўзбекистон миллий жамоаси гуруҳ босқичидаги навбатдаги учрашувини 23 июн куни Португалияга қарши ўтказади.

Шавкат Мирзиёев: «Наш первый гол на Чемпионате мира – тоже большая победа»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев поддержал нашу национальную сборную после матча первого тура группового этапа ЧМ-2026 против Колумбии.
Глава государства особенно отметил, что наши футболисты показали достойную игру против сильного и опытного соперника.
«Исторический день для Узбекистана! Наши футболисты продемонстрировали сильный характер против команды с большим опытом. Для нас первый гол на первом в истории чемпионате мира – тоже большая победа», — сказал Президент.
Напомним, что в историческом первом матче на мундиале сборная Узбекистана проиграла Колумбии со счётом 1:3.
Автором первого гола сборной Узбекистана в истории чемпионатов мира стал Аббосбек Файзуллаев. Он сумел сравнять счёт на 60-й минуте матча.
Для справки, следующий матч группового этапа сборная Узбекистана проведёт против Португалии 23 июня.