Диас: «Жаҳон чемпионатида гол уриш ва ассист қилиш болаликдаги орзум эди»
Колумбия миллий жамоаси вингери Луис Диас ЖЧ-2026 гуруҳ босқичининг 1-турида Ўзбекистон устидан қозонилган 3:1 ҳисобидаги ғалабадан кейин ўз фикрлари билан бўлишди.
«Бавария» футболчиси учрашувнинг 40-дақиқасида Даниел Мунёснинг голига ассист берган бўлса, 65-дақиқада ўзи ҳам гол уришга муваффақ бўлди. Шу тариқа у баҳснинг энг яхши футболчиси деб топилди.
«Бугун болаликдаги орзумни амалга оширдим — ўз мамлакатим сафида жаҳон чемпионатида майдонга тушдим. Бундай ўйинда гол уриш ва ассист қилишдан ҳам гўзалроқ нарса бўлиши мумкинми? Биз жуда аҳил жамоамиз. Ўйиндан ўйинга янада кучайиб борамиз. Ўзимни жуда бахтли ҳис қиляпман», — деди Диас ФИФА матбуот хизматига.
Эслатиб ўтамиз, Колумбия Ўзбекистонга қарши баҳсда 3:1 ҳисобида ғалаба қозонди. Жанубий америкаликлар сафида Мунёс, Диас ва Кампрас гол урган бўлса, Ўзбекистоннинг мундиаллар тарихидаги илк голига Аббосбек Файзуллаев муаллифлик қилди.
Колумбия миллий жамоаси гуруҳ босқичининг 2-турида 24 июн куни Конго ДРга қарши майдонга тушади. Ўзбекистон эса Португалия билан беллашади.

Вингер национальной сборной Колумбии Луис Диас поделился своими мыслями после победы 3:1 над Узбекистаном в 1-м туре группового этапа ЧМ-2026.
Игрок «Баварии» отдал результативную передачу на гол Даниэля Муньоса на 40-й минуте матча, а на 65-й минуте сам смог забить гол. Тем самым он был признан лучшим игроком матча.
«Сегодня я осуществил свою детскую мечту — сыграл на чемпионате мира за свою страну. Может быть что-то красивее, чем забить гол и отдать ассист в таком матче? Мы очень дружная команда. От игры к игре мы становимся сильнее. Я чувствую себя очень счастливым», — сказал Диас пресс-службе FIFA.
Напомним, Колумбия одержала победу над Узбекистаном со счётом 3:1. В составе южноамериканцев голы забили Муньос, Диас и Кампрас, а первый гол Узбекистана в истории мундиалей на счету Аббосбека Файзуллаева.
Национальная сборная Колумбии встретится со сборной Конго ДР во втором туре группового этапа 24 июня. Узбекистан же сыграет против Португалии.