Колумбия миллий жамоаси яримҳимоячиси Густаво Пуэрта ЖЧ-2026 гуруҳ босқичининг 1-турида Ўзбекистон устидан қозонилган 3:1 ҳисобидаги ғалабадан кейин учрашув ҳақида фикр билдирди.
Асосий таркибда майдонга тушган футболчи Луис Диаснинг голига ассист муаллифи бўлди.
«Мураббий мендан доим ҳимояда агрессив ҳаракат қилишни ва имкон қадар олдинга интилишни талаб қилади. Менимча, айнан шуни бажардим. Лерма, Ариас ва қолган жамоадошларим билан биргаликда ярим ҳимояда яхши ишладик», — деди Пуэрта.
Футболчи иккинчи гол урилишидаги вазиятни ҳам эслаб ўтди.
«Иккинчи гол олдидан Лерма менга тўпни қайтариб олишда ёрдам берди. Кейин мен тўпни Лучога (Луис Диасга) узатдим. Шундан кейин эса унинг ҳаракатларига ортиқча изоҳ беришнинг ҳожати йўқ. Мен жаҳон чемпионатидаги илк ассистимни амалга оширганимдан жуда хурсандман», — деди колумбиялик яримҳимоячи.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон ва Колумбия ўртасидаги баҳсда Жан Карлос Мунёс ҳисобни очган бўлса, Аббосбек Файзуллаев мувозанатни тиклаганди. Орадан беш дақиқа ўтиб Луис Диас Колумбияни яна олдинга олиб чиқди. Учрашувга якуний нуқтани эса қўшимча дақиқаларда Кампрас қўйди.
Биринчи тур якунларига кўра, Колумбия K гуруҳида пешқадамга айланди. Жанубий америкаликлар кейинги турларда Конго ДР ва Португалия миллий жамоаларига қарши майдонга тушади.

Пуэрта: «Колумбия доминировала в полузащите»
Полузащитник национальной сборной Колумбии Густаво Пуэрта прокомментировал матч первого тура группового этапа ЧМ-2026, в котором была одержана победа над Узбекистаном со счетом 3:1.
Игрок, вышедший в стартовом составе, отдал результативную передачу на гол Луиса Диаса.
«Тренер всегда требует от меня агрессивных действий в защите и стремления идти вперед. Думаю, я это и сделал. Мы хорошо отработали в полузащите вместе с Лермой, Ариасом и остальными товарищами по команде», — сказал Пуэрта.
Футболист также вспомнил эпизод второго забитого гола.
«Перед вторым голом Лерма помог мне вернуть мяч. Затем я передал мяч Лучо (Луису Диасу). Далее его действия не нуждаются в дополнительных комментариях. Я очень рад, что сделал свою первую результативную передачу на чемпионате мира», — добавил колумбийский полузащитник.
Напомним, что в матче между Узбекистаном и Колумбией счет открыл Ян Карлос Муньос, баланс восстановил Аббосбек Файзуллаев. Через пять минут Луис Диас снова вывел Колумбию вперед. Точку в матче поставил Кампрас в добавленное время.
По итогам первого тура Колумбия стала лидером группы К. Южноамериканцы в следующих турах встретятся с национальными сборными КДР и Португалии.