Ўзбекистон миллий жамоаси яримҳимоячиси Аббосбек Файзуллаевнинг илк мураббийи Дмитрий Ан мамлакат жамоасининг ЖЧ-2026даги иштироки ва мамлакатдаги футбол муҳити ҳақида фикр билдирди.
«Бу миллий жамоамизнинг жаҳон чемпионатидаги дебюти. Йигитлар ёмон кўринишмади. Айрим вазиятларда эътибор ва концентрация етишмади. Ҳисоб тенглашгач, янада интизомлироқ ва ҳушёрроқ ўйнаш керак эди. Шунга қарамай, жамоа яхши таассурот қолдирди. Ўзбекистон миллий жамоасининг мундиалдаги дебютидан жуда хурсандман ва фахрланаман», — деди мутахассис.
Айни пайтда Қирғизистонда бош мураббий сифатида фаолият юритаётган Ан миллий жамоа ўйинини кузатганини ҳам айтиб ўтди.
«Биз ҳам бу ерда Ўзбекистон миллий жамоаси ўйинини томоша қилдик. Ўзбекистондаги яқинларим ва танишларим эса мамлакатдаги муҳит ҳақида гапириб беришди. Дебют учрашувини томоша қилиш учун иш куни ҳам кўчирилди, чунки ўйин Тошкент вақти билан эрталаб соат 7:00 да бошланган эди», — деди у.
Мураббийнинг таъкидлашича, бугун бутун Ўзбекистон милий жамоа ортида бирлашган.
«Бутун мамлакат миллий жамоага мухлислик қилмоқда ва қўллаб-қувватламоқда. Бу жуда қувонарли ҳолат. Биз аста-секин футбол давлатларидан бирига айланиб боряпмиз. Халқимизнинг терма жамоани қўллаб-қувватлаётгани жуда ёқимли. Давлат томонидан яратилаётган шароитлар ҳам таҳсинга лойиқ. Ўйлайманки, футболчиларимиз майдонга чиқаётганида бунинг барчасини ҳис қилишмоқда», — дея қўшимча қилди Дмитрий Ан.
Эслатиб ўтамиз, ЖЧ-2026 гуруҳ босқичининг 1-турида Колимбия Ўзбекистон устидан 3:1 ҳисобида ғалаба қозонди.

Первый тренер Файзуллаева описал атмосферу в Узбекистане во время ЧМ-2026
Первый тренер полузащитника национальной команды Узбекистана Аббосбека Файзуллаева Дмитрий Ан поделился мнением об участии сборной страны в ЧМ-2026 и футбольной атмосфере в стране.
«Это дебют нашей национальной команды на чемпионате мира. Ребята выглядели неплохо. В некоторых ситуациях не хватило внимания и концентрации. После того как счёт сравнялся, нужно было играть более дисциплинированно и осторожно. Тем не менее команда оставила хорошее впечатление. Я очень рад и горжусь дебютом сборной Узбекистана на мировом первенстве», — сказал специалист.
В настоящий момент работающий главным тренером в Кыргызстане Ан отметил, что наблюдал за игрой национальной команды.
«Мы тоже здесь смотрели игру сборной Узбекистана. Мои близкие и знакомые из Узбекистана рассказали об обстановке в стране. Для просмотра дебютного матча даже рабочий день был перенесён, так как игра началась в 7:00 утра по ташкентскому времени», — отметил он.
Тренер подчеркнул, что сегодня весь Узбекистан объединён вокруг национальной команды.
«Вся страна болеет за национальную команду и поддерживает её. Это очень радует. Мы постепенно становимся одной из футбольных наций. Очень приятно видеть, как наш народ поддерживает сборную. Условия, создаваемые государством, тоже заслуживают похвалы. Думаю, наши футболисты чувствуют всё это, когда выходят на поле», — добавил Дмитрий Ан.