Мессида Жаҳон чемпионатларида 31 та ўйинда 30 та голли ҳаракат
Аргентиналик миллий жамоаси етакчиси учун жаҳон чемпионатининг 1/8 финали унинг жаҳон чемпионатидаги 31-ўйини бўлди.
Жаҳон чемпионати-2026 1/8 финал баҳсида Аргентина миллий жамоаси Миср миллий жамоасини, ўйин давомида 0:2 ҳисобида ортда бўла туриб, 3:2 ҳисобида мағлуб этди. Бу Месси учун жаҳон чемпионатидаги 31-учрашув бўлди.
Бу ўйинда Месси гол урди ва голли узатма етказиб берди, шу тариқа унинг жаҳон чемпионатларидаги голли ҳаракатлари статистикаси 30 тага етди — 21 та гол ва тўққизта голли узатма.
Месси жаҳон чемпионатидаги голлар сони бўйича шахсий рекордини ўрнатди — Миср дарвозасига киритилган тўп аргентиналик учун турнирдаги саккизинчиси бўлди. Футболчининг жаҳон чемпионатларидаги олдинги рекорди Қатардаги ЖЧ-2022 да 7 та гол эди.
Месси ЖЧ-2026нинг ҳар бир ўйинида гол урмоқда. У Миср, Кабо-Верде ва Иордания дарвозасига 1 тадан, Австрияга қарши баҳсда 2 та ва Жазоирга қарши беллашувда 3 та гол расмийлаштирди. Футболчи тўпурарлар пойгасида ҳам етакчилик қилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, ЖЧ-2026 1/4 финалида Аргентина миллий жамоаси Швейцария миллий жамоаси билан рўбарў келади.

Для нападающего сборной Аргентины Лионеля Месси встреча 1/8 финала мирового первенства 2026 года, в котором его команда победила сборную Египта (3:2), уступая по ходу матча 0:2, стала 31-й в карьере на чемпионатах мира.
В этой встрече Месси забил гол и отдал голевой пас, таким образом его статистика по голевым действиям на мировых первенствах достигла цифры 30 — 21 гол и девять голевых передач.
Примечательно, что Месси установил личный рекорд по числу голов на чемпионате мира — мяч в ворота сборной Египта стал для аргентинца восьмым на турнире. Прошлым рекордом футболиста на первенстве мира были семь голов на ЧМ-2022 в Катаре.
На данный момент Месси забивает в каждой встрече ЧМ-2026. Он забил по одному голу в ворота Египта, Кабо-Верде и Иордании, оформил дубль в матче с Австрией и хет-трик в игре с Алжиром. Игрок возглавляет гонку бомбардиров турнира.