Миср футбол ассоциациясининг ФИФАга йўллаган шикояти франциялик ҳакам Француа Летексенинг Жаҳон чемпионатидаги фаолиятига жиддий таъсир кўрсатиши эҳтимолдан йироқ. Бу ҳақда L'Équipe нашри хабар берди.
Аввалроқ Миср футбол ассоциацияси ЖЧ-2026 1/8 финалида Аргентинага қарши кечган баҳс (2:3) ҳакамлиги юзасидан ФИФАга расмий норозилик билдирган эди. Африка вакиллари Летексенинг айрим қарорларидан норози бўлиб, франциялик ҳакамлар бригадасини турнирдан четлатишни сўраган.
Бироқ манбага кўра, бундай шикоятнинг муваффақият қозониш эҳтимоли жуда паст. Сабаби, ҳеч бир мамлакат ФИФА ҳакамлар бригадасини тайинлаш ёки четлатиш масаласида вето ҳуқуқига эга эмас. Бу борадаги якуний қарор ФИФА Ҳакамлар қўмитаси ваколатига киради.
Шунга қарамай, Летексенинг ушбу баҳсдаги ҳакамлиги таҳлил қилинади. Қўмита унинг фаолиятини расмий ҳисоботлар, баҳсли видеолавҳалар ва ҳакамлик сифати асосида баҳолаб, турнирдаги кейинги иштироки юзасидан қарор қабул қилади.
L'Équipe қайд этишича, ҳозирча франциялик ҳакамнинг турнирни тарк этиш эҳтимоли жуда паст. Шу билан бирга, агар Франция миллий жамоаси чоракфиналга йўл олса, мамлакат манфаатлари тўқнашуви сабаб франциялик ҳакамлар — Француа Летексе ва Клеман Тюрпеннинг кейинги босқичларда ишлаш имконияти чекланиши мумкин.
Эслатиб ўтамиз, аввалги Жаҳон чемпионатларида ҳам айрим федерациялар ФИФАга шунга ўхшаш шикоятлар юборган. Бироқ шу кунгача бирор ҳакам фақат маълум бир мамлакатнинг норозилиги сабаб турнирдан четлатилмаган.

Жалоба Египетской футбольной ассоциации в ФИФА вряд ли окажет значительное влияние на работу французского арбитра Франсуа Летексье на Чемпионате мира. Об этом сообщило издание L'Équipe.
Ранее Египетская футбольная ассоциация подала официальную жалобу в ФИФА по поводу судейства матча 1/8 финала ЧМ-2026 против Аргентины (2:3). Представители Африки были недовольны некоторыми решениями Летексье и потребовали отстранения французской судейской бригады от турнира.
Однако, по данным источника, вероятность успеха такой жалобы крайне мала. Причина в том, что ни одна страна не имеет права вето на назначение или отстранение судейской бригады ФИФА. Окончательное решение по этому вопросу находится в компетенции Комитета арбитров ФИФА.
Тем не менее, судейство Летексье в этом матче будет проанализировано. Комитет оценит его работу на основе официальных отчетов, спорных видеоматериалов и качества судейства, и примет решение о его дальнейшей работе на турнире.
L'Équipe отмечает, что пока вероятность того, что французский арбитр покинет турнир, крайне мала. Однако, если сборная Франции выйдет в четвертьфинал, возможность работы французских арбитров Франсуа Летексье и Клемана Тюрпена в следующих стадиях может быть ограничена из-за конфликта интересов.
Напомним, что и на предыдущих Чемпионатах мира некоторые федерации подавали подобные жалобы в ФИФА. Однако до сих пор ни один арбитр не был отстранен от турнира исключительно из-за недовольства конкретной страны.