ФИФА Ҳакамлар қўмитаси раиси Перлуижи Коллина ЖЧ-2026 1/8 финалидаги Аргентина — Миср (3:2) баҳсида VAR аралашуви ортидан бекор қилинган гол юзасидан изоҳ берди.
«Ҳар бир гол урилганидан сўнг VAR ҳужумнинг бошланиш фазасини (АПП) текширади. Агар голга олиб келган ҳужум аввалида қоидабузарлик аниқланса, VAR бош ҳакамга эпизодни мониторда қайта кўришни тавсия қилади. Бунда вақт ёки дарвозагача бўлган масофа бўйича аниқ чеклов мавжуд эмас.
Аргентина ва Миср ўртасидаги баҳсда Мисрнинг 19-рақамли футболчиси Марван Аттия Аргентинанинг 6-рақамли футболчиси Лисандро Мартинеснинг оёғини босиб юборди. Бизнинг фикримизча, бу аниқ қоида бузилиши. Агар бош ҳакам буни майдонда кўрмай қолган бўлса, VAR албатта аралашиши керак.
Рақибнинг оёғини босиш — бу қоида бузилиши. Аммо ҳимоячи аввал тўпга ўйнаб, кейин одатий футбол контакти юз берса, бу қоидабузарлик ҳисобланмайди. Баҳс охирида Мисрнинг 10-рақамли футболчиси Муҳаммад Салоҳ ва Аргентинанинг 9-рақамли ҳужумчиси Хулиан Алварес ўртасидаги вазият айнан шундай ҳолат эди. Майдондаги ҳакам ҳам, VAR ҳам буни одатий футбол контакти деб баҳолади», — дея Коллинанинг сўзларини Mundo Deportivo нашри келтирди.
Эслатиб ўтамиз, Аргентина ушбу баҳсда 0:2 ҳисобидаги ортда қолишни бартараф этиб, 3:2 ҳисобида ғалаба қозонган ва Жаҳон чемпионати чоракфиналига йўл олган.

Коллина объяснил, почему отмененный гол Египта не был засчитан
Председатель судейского комитета ФИФА подчеркнул, что решение VAR полностью соответствует правилам игры.
Председатель судейского комитета ФИФА Пьерлуиджи Коллина прокомментировал отмену гола после вмешательства VAR в матче 1/8 финала ЧМ-2026 между Аргентиной и Египтом (3:2).
«После каждого забитого гола VAR проверяет начальную фазу атаки (APP). Если в начале атаки, приведшей к голу, выявляется нарушение правил, VAR рекомендует главному судье пересмотреть эпизод на мониторе. Здесь нет четких ограничений по времени или расстоянию до ворот.
В матче между Аргентиной и Египтом футболист под номером 19 из Египта, Марван Аттия, наступил на ногу футболисту под номером 6 из Аргентины, Лисандро Мартинесу. По нашему мнению, это явное нарушение правил. Если главный судья этого не заметил на поле, VAR должен вмешаться.
Наступление на ногу соперника — это нарушение правил. Однако если защитник сначала играет в мяч, а затем происходит обычный футбольный контакт, это не считается нарушением. В конце матча ситуация между футболистом под номером 10 из Египта, Мухаммедом Салахом, и нападающим под номером 9 из Аргентины, Хулианом Альваресом, была именно такой. И судья на поле, и VAR оценили это как обычный футбольный контакт», — приводит слова Коллины издание Mundo Deportivo.
Напомним, что в этом матче Аргентина, отыгравшись со счета 0:2, одержала победу со счетом 3:2 и вышла в четвертьфинал чемпионата мира.