Нидерландия миллий жамоаси бош мураббийи Роналд Куман ЖЧ-2026 гуруҳ босқичининг 2-турида Швеция устидан қозонилган 5:1 ҳисобидаги ғалабага баҳо берди.
Мутахассис айниқса Брайан Броббининг илк голини алоҳида эътироф этди.
«Биринчи голда мен кўришни истаган барча жиҳатлар мужассам эди. Биз Браян шундай вазиятларни яратишга қодир эканини биламиз. Барт Вербрюгген ҳужумни ажойиб бошлади. Кейин тезликдан фойдаландик ва Браян яна дарвоза қаршисида пайдо бўлди. Айниқса ҳужум дарвозабондан бошланганини ҳисобга олсак, бундан ҳам идеал голни тасаввур қилиш қийин», — деди Куман.
Мураббий Япония билан ўйиндаги дурангдан (2:2) кейин жамоа босим остида бўлганини ҳам тан олди.
«Албатта, ғалаба қозонишни истардик. Турнирни ғалаба билан бошлаш доимо хотиржамлик беради. Швецияга қарши ўйин олдидан босим юқорироқ эди, чунки бу баҳсда албатта ютишимиз кераклигини билардик. Лекин мен асабийликни ҳис қилмадим. Биринчи ўйиндан кейин жамоанинг қандай ишлаётганини ва футболчиларнинг кайфиятини кўриб, ҳаммаси назорат остида эканини тушунасиз.
Эҳтимол, бу сафар амалга оширилган ўзгаришлар олдинги ўйинга қараганда яхшироқ бўлгандир», — деди у кулиб.
Шунга қарамай, мураббий жамоа ҳали мукаммал ўйин намойиш этмаганини таъкидлади.
«Натижа ажойиб, аммо ҳали яхшилашимиз керак бўлган вазиятлар етарлича бўлди. Фақат шундагина ўйин тўлиқ мукаммал бўлади. Бугун биз шунга жуда яқин келдик», — деди Куман.
Куман, шунингдек, дубл муаллифи Брайан Бробби сон орқа мушагида ноқулайлик ҳис қилганини ва унинг кейинги ўйиндаги иштироки ҳозирча номаълум эканини маълум қилди.
Мемфис Депай ҳақида эса мураббий қуйидагича фикр билдирди:
«Яқин орада Мемфис асосий таркибда майдонга тушадиган вақт келиши мумкин. Бироқ бу бошқа футболчиларнинг қандай ўйнашига ҳам боғлиқ. У жамоа учун жуда муҳим футболчи ва шерикларига ижобий таъсир кўрсатади. Ҳозирча у ўз ролини қабул қилган. Аммо бу қанча давом этишини билмайман.»
Эслатиб ўтамиз, Нидерландия 2-турда Швецияни 5:1 ҳисобида мағлуб этди ва 4 очко билан F гуруҳи пешқадамига айланди. Швеция ҳисобида 3 очко мавжуд. Япония 1 очко билан учинчи, Тунис эса очкосиз сўнгги ўринда бормоқда.

Главный тренер сборной Нидерландов Рональд Куман оценил победу со счетом 5:1 над Швецией во 2-м туре группового этапа ЧМ-2026.
Особенно специалист отметил первый гол Браяна Бробби.
«В первом голе были все элементы, которые я хотел видеть. Мы знаем, что Браян способен создавать такие моменты. Барт Вербрюгген отлично начал атаку. Затем мы использовали скорость, и Браян снова оказался перед воротами. Особенно учитывая, что атака началась с вратаря, трудно представить более идеальный гол», — сказал Куман.
Тренер также признал, что после ничьей с Японией (2:2) команда находилась под давлением.
«Конечно, мы хотели победить. Начинать турнир с победы всегда успокаивает. Перед игрой со Швецией давление было выше, так как мы знали, что обязательно должны выиграть этот матч. Но я не почувствовал нервозности. Увидев, как команда работает после первого матча и какое настроение у игроков, понимаешь, что все под контролем.
Возможно, изменения, сделанные на этот раз, были лучше, чем в предыдущей игре», — сказал он с улыбкой.
Тем не менее, тренер отметил, что команда еще не показала идеальной игры.
«Результат отличный, но осталось много моментов, которые нужно улучшить. Только тогда игра будет полностью идеальной. Сегодня мы были очень близки к этому», — сказал Куман.
Куман также сообщил, что автор дубля Браян Бробби почувствовал дискомфорт в задней части бедра, и его участие в следующей игре пока неизвестно.
О Мемфисе Депае тренер высказался следующим образом:
«В ближайшее время может наступить момент, когда Мемфис выйдет в основном составе. Но это также зависит от того, как играют другие футболисты. Он очень важный игрок для команды и оказывает положительное влияние на партнеров. Пока он принял свою роль. Но я не знаю, сколько это продлится.»
Напомним, что Нидерланды во 2-м туре разгромили Швецию со счетом 5:1 и стали лидерами группы F с 4 очками. У Швеции 3 очка. Япония с 1 очком занимает третье место, а Тунис без очков находится на последнем месте.