Ван Дейк: «Оёғимни умуман ҳис қилмай қолдим»
Нидерландия сардори Виржил ван Дейк Швеция устидан қозонилган 5:1 ҳисобидаги ғалабадан сўнг жароҳати ҳақида гапирди.
«Ливерпул» ҳимоячиси ўйин давомида кучли зарба қабул қилганини ва бир муддат оёғини ҳис қилмай қолганини маълум қилди.
«Сон қисмимга кучли зарба тегди ва оёғимни умуман ҳис қилмай қолдим. Ростини айтсам, бу бироз қўрқинчли ҳолат эди. Аммо, эҳтимол, асаб томирлари сиқилиб қолган бўлса керак», — деди Ван Дейк NOS телеканалига.
Шунга қарамай, футболчи жароҳат жиддий эмаслигига ишонмоқда.
«Менимча, вазият унчалик оғир эмас. Тез орада ҳаммаси аниқ бўлади», — дея қўшимча қилди у.
Қайд этилишича, Тунисга қарши навбатдаги учрашувда майдонга тушса, Ван Дейк Нидерландия миллий жамоаси тарихида жаҳон чемпионатларида энг кўп ўйин ўтказган сардорга айланади.
Айни пайтда у бу кўрсаткич бўйича Йохан Кройфф, Жованни ван Бронкхорст, Франк де Бур ва Руд Крол билан биргаликда 7 та ўйин натижаси билан рекордни бўлишиб турибди.
Нидерландия лагеридаги муаммолар фақат Ван Дейк билан чекланиб қолмади. Яримҳимоячи Френки де Йонг ҳам ўйин олдидан жароҳат билан боғлиқ муаммога дуч келганини айтди.
«Машғулот вақтида тўқнашув бўлганди ва мен ҳам ўша вазиятда иштирок этганман. Натижада кичик жароҳат олгандим, аммо охир-оқибат майдонга тушишга муваффақ бўлдим.
Ўйин давомида оғриқни ҳис қилдим, лекин бунга чидаш мумкин эди. Энди организмнинг реакциясини кузатамиз, бироқ мен тикланишимга ишонаман», — деди Де Йонг.
Эслатиб ўтамиз, Нидерландия ЖЧ-2026 гуруҳ босқичининг 2-турида Швецияни 5:1 ҳисобида мағлуб этиб, F гуруҳи пешқадамига айланди.

Ван Дейк: «Я совсем не чувствовал свою ногу»
Капитан Нидерландов Вирджил ван Дейк рассказал о своей травме после победы над Швецией со счетом 5:1.
Защитник «Ливерпуля» сообщил, что в ходе матча получил сильный удар и на некоторое время перестал чувствовать ногу.
«Удар пришелся в область бедра, и я совсем не чувствовал верхнюю часть ноги. Честно говоря, это было немного пугающе. Но, возможно, нервы просто оказались зажаты», — рассказал ван Дейк телеканалу NOS.
Тем не менее, футболист надеется, что травма не серьезная.
«Думаю, ситуация не такая уж тяжелая. Скоро все прояснится», — добавил он.
Отмечается, что если ван Дейк выйдет на поле в следующем матче против Туниса, он станет капитаном, сыгравшим больше всего матчей за сборную Нидерландов на чемпионатах мира.
В настоящее время он делит рекорд с Йоханом Кройфом, Джованни ван Бронкхорстом, Франком де Буром и Рудом Кролом, сыграв 7 матчей.
Проблемы в лагере Нидерландов не ограничились ван Дейком. Полузащитник Френки де Йонг также сообщил о проблемах с травмой перед игрой.
«Во время тренировки произошло столкновение, и я участвовал в этом эпизоде. В результате я получил небольшую травму, но в конечном итоге смог выйти на поле.
Во время игры я чувствовал боль, но она была терпимой. Теперь будем следить за реакцией организма, но я уверен в своем восстановлении», — сказал Де Йонг.
Напомним, что Нидерланды в 2-м туре группового этапа ЧМ-2026 разгромили Швецию со счетом 5:1 и возглавили группу F.