Ван Дейк: «Дунё Япония миллий жамоасини бироз паст баҳолади»
Нидерландия миллий жамоаси ҳимоячиси Виржил ван Дейк Япониянинг ЖЧ-2026даги иштироки ҳақида фикр билдириб, осиёлик футболчиларнинг кучи етарлича эътироф этилмаётганини таъкидлади.
«Менимча, дунё Япония миллий жамоасини бироз паст баҳолади. Бу жуда кучли жамоа. Улар билан ўйин бошиданоқ қийин кечиши аниқ эди.
Учрашувдан кейинги реакциялар менга бироз ғалати туюлди. Буни ҳурматсизлик демаган бўлардим, аммо одамлар Япониянинг қанчалик кучли эканини унутиб қўйишгандек эди», — деди Ван Дейк.
Нидерландиялик футболчи японларнинг сўнгги натижаларини ҳам эслатиб ўтди.
«Япония узоқ вақт мағлуб бўлмай келаётганди, бир неча ўйин давомида гол ҳам ўтказмаганди. Улар Бразилия, Англия ва Шотландияни мағлуб этишган. Бундай жамоага қарши ўйнаш ҳар доим қийин», — деди у.
Ван Дейкнинг таъкидлашича, Япония билан 2:2 ҳисобидаги дуранг аламли бўлган бўлса-да, жамоа ўша ўйиндан кўплаб ижобий жиҳатларни олган.
«Албатта, сўнгги дақиқаларда гол ўтказиб юбориб дуранг ўйнаш ёқимсиз. Аммо ўша баҳсда кўплаб яхши жиҳатлар ҳам бўлган ва биз айнан шулар устида ишладик.
Швецияга қарши ўйин эса буни кўрсатди. Айниқса ҳар икки бўлимнинг бошларида жуда яхши ҳаракат қилдик. Энг муҳими, биз 5:1 ҳисобида ғалаба қозондик. Энди тикланиб, кейинги учрашувга тайёргарлик кўрамиз», — деди Нидерландия сардори.
Эслатиб ўтамиз, ЖЧ-2026 F гуруҳи 2-туридан сўнг Нидерландия ва Япония жамоалари 4 очкодан жамғариб, мос равишда биринчи ва иккинчи ўринларни эгаллаб турибди. Швеция ҳисобида 3 очко бор, Тунис эса ҳали очко тўплай олмаган.

Ван Дейк: «Мир недооценивает сборную Японии»
Защитник сборной Нидерландов Вирджил ван Дейк высказался об участии Японии в ЧМ-2026, подчеркнув, что сила азиатских футболистов недооценена.
«Я думаю, что мир немного недооценивает сборную Японии. Это очень сильная команда. С самого начала игры было понятно, что будет нелегко.
Реакции после матча показались мне немного странными. Я бы не назвал это неуважением, но люди, кажется, забыли, насколько сильна Япония», — сказал Ван Дейк.
Нидерландский футболист также напомнил о последних результатах японцев.
«Япония долгое время остаётся непобедимой и не пропускала голы в нескольких матчах. Они победили Бразилию, Англию и Шотландию. Против такой команды играть всегда сложно», — отметил он.
Ван Дейк подчеркнул, что хоть ничья 2:2 с Японией была болезненной, команда извлекла из этого матча много положительного.
«Конечно, пропустить гол на последних минутах и сыграть вничью неприятно. Но в том матче были и хорошие моменты, над которыми мы работали.
Игра против Швеции это доказала. Особенно хорошо мы действовали в начале обоих таймов. Главное, мы выиграли со счётом 5:1. Теперь восстановимся и начнём подготовку к следующему матчу», — отметил капитан Нидерландов.
Напомним, что после второго тура группы F ЧМ-2026 команды Нидерландов и Японии набрали по 4 очка и занимают соответственно первое и второе места. У Швеции 3 очка, а у Туниса пока нет набранных очков.