Колумбиялик ҳимоячи: «Фақат гол урганим учун қаҳрамон эмасман. Бу ғалаба бутун жамоаники»
Жанубий америкаликлар Конго ДР устидан ғалаба қозониб, муддатидан аввал плей-офф йўлланмасини қўлга киритди.
23.06.2026 FT Жаҳон чемпионати Колумбия Колумбия 1 : 0 Конго Демократик Республикаси Конго Демократик Республикаси
Колумбия миллий жамоаси Жаҳон чемпионати гуруҳ босқичининг 2-турида Конго ДРни 1:0 ҳисобида мағлуб этиб, муддатидан аввал плей-офф босқичига йўл олди.
Гуруҳнинг илк турида Криштиану Роналду бошчилигидаги Португалия миллий жамоаси айнан шу рақиб билан 1:1 ҳисобида дуранг ўйнаганди. Нестор Лоренсо шогирдлари эса африкаликлар ҳимоясини ёриб ўтишга муваффақ бўлди.
Баҳсдаги ягона гол 76-дақиқада урилди. «Кристал Пэлас» ҳимоячиси Даниел Мунёснинг зарбаси Стив Капуадига тегиб, дарвозадан жой олди. Бу футболчининг турнирдаги иккинчи голи бўлди.
Колумбия баҳс давомида катта устунликка эга бўлиб, рақиб дарвозаси томон 20 марта зарба йўллади. Шунга қарамай, Конго ДР дарвозабони Лионел Мпаси бир қатор ажойиб сейвлар амалга ошириб, жамоасини узоқ вақт ўйинда ушлаб турди.
«Фақат гол урганим учун қаҳрамон эмасман. Бу ғалаба бутун жамоаники. Биз бир оиламиз ва уч очкони биргаликда қўлга киритдик», — деди Мунёс ўйиндан сўнг.
Маълумот учун, Колумбия миллий жамоаси икки турдан кейин 6 очко билан K гуруҳида пешқадамлик қилмоқда ва муддатидан аввал плей-офф йўлланмасини нақд қилди. Гуруҳ ғолибини аниқлайдиган баҳсда колумбияликлар Португалия миллий жамоасига қарши майдонга тушади.

Сборная Колумбии в 2-м туре группового этапа чемпионата мира победила ДР Конго со счётом 1:0 и досрочно вышла в плей-офф.
В первом туре группа во главе с Криштиану Роналду играла вничью 1:1 с этой же командой. Однако подопечные Нестора Лоренсо сумели прорваться через защиту африканцев.
Единственный гол в матче был забит на 76-й минуте. Удар защитника «Кристал Пэлас» Даниэля Муньоса отскочил от Стива Капуади и оказался в воротах. Это был второй гол этого игрока на турнире.
Колумбия доминировала в течение всего матча, нанеся 20 ударов по воротам противника. Тем не менее, вратарь ДР Конго Лионель Мпаси сделал несколько впечатляющих сейвов, удерживая свою команду в игре.
«Я не герой только потому, что забил. Эта победа принадлежит всей команде. Мы — одна семья и вместе завоевали три очка», — сказал Муньос после матча.
Для справки: сборная Колумбии лидирует в группе К с 6 очками после двух туров и досрочно обеспечила себе путёвку в плей-офф. В матче, определяющем победителя группы, колумбийцы встретятся с командой Португалии.