Жамоа Мисрга қарши баҳсдан сўнг дарҳол Мексикага қайтади.
АҚШ ҳукумати Жаҳон чемпионатида иштирок этаётган Эрон миллий жамоаси учун айрим чекловларни юмшатди.
27 июн куни Сиетлдаги «Лумен Филд» стадионида Миср миллий жамоасига қарши бўлиб ўтадиган баҳс олдидан эронлик футболчиларга АҚШ ҳудудига икки кун аввал киришга рухсат берилди.
Аввалроқ Эрон миллий жамоаси бош мураббийи Амир Ғаленои жамоага ўйинлардан олдин АҚШга эртароқ киришга рухсат берилмаётганидан норозилик билдирганди. Эндиликда Эрон делегацияси чоршанба куни АҚШга етиб келиши кутилмоқда.
АҚШ Ички хавфсизлик вазирлиги вакилининг маълум қилишича, жамоа баҳс якунланган куннинг ўзида мамлакатни тарк этиши керак бўлади.
«Эроннинг учинчи ўйини учун жамоага баҳсдан икки кун олдин АҚШга киришга рухсат берилди. Шунга қарамай, улар ўйин тугаган куни мамлакатни тарк этиши керак. Умумий хавфсизлик чоралари ва протоколлар ўзгаришсиз қолади», — деди вазирлик вакили.
ЖЧ-2026 ташкилий қўмитаси вакили Эндрю Жулиани эса ушбу қарор аввалдан режалаштирилганини таъкидлади.
«Дастлабки икки сафар муваффақиятли ўтганидан кейин узоқ йўлни ҳисобга олиб, қўшимча бир кун беришга қарор қилдик», — деди Жулиани.
Маълумот учун, ФИФА қоидаларига кўра, жамоаларга баҳсдан икки кун олдин сафарга чиқишга фақат алоҳида ҳолатларда рухсат берилади. Эрон футбол федерацияси Сиетл шароитига мослашиш учун қўшимча вақт сўраган, чунки жамоа базаси Мексиканинг Тихуана шаҳрида жойлашган.

Команда сразу же отправится в Мексику после матча с Египтом.
Иранским футболистам разрешили въезд на территорию США на два дня раньше перед матчем с национальной сборной Египта, который состоится 27 июня на стадионе «Lumen Field» в Сиэтле.
Ранее главный тренер сборной Ирана Амир Галено выразил недовольство тем, что команде не разрешается раньше въехать в США перед играми. Теперь ожидается, что иранская делегация прибудет в США в среду.
По словам представителя Министерства внутренней безопасности США, команда должна будет покинуть страну в день завершения матча.
«Иранской команде разрешили въехать в США за два дня до третьей игры. Тем не менее, они должны покинуть страну в день окончания матча. Общие меры безопасности и протоколы остаются без изменений», — заявил представитель министерства.
Представитель организационного комитета ЧМ-2026 Эндрю Джулиани подчеркнул, что это решение было запланировано заранее.
«После успешного завершения первых двух поездок мы решили предоставить дополнительный день, учитывая дальний путь», — сказал Джулиани.
Для справки, согласно правилам FIFA, командам разрешается приезжать за два дня до матча только в исключительных случаях. Футбольная федерация Ирана запросила дополнительное время для адаптации к условиям Сиэтла, так как база команды находится в мексиканском городе Тихуана.