Белгия миллий жамоаси футболчиси федерация ва клуб ўртасидаги келишмовчилик туфайли Испания билан ўйинни ўтказиб юборади
10 июл, 06:26
Ҳимоячи Зено Дебаст жаҳон чемпионати 1/4 финалида майдонга тушмайди.
Белгия Қироллик футбол ассоциацияси (RBFA) ҳимоячи Зено Дебаст жаҳон чемпионати 1/4 финали доирасидаги Испания миллий жамоаси билан баҳсда майдонга тушмаслигини маълум қилди. Бунга «Спортинг» клуби футболчисининг жисмоний ҳолати бу баҳсда иштирок этишга имкон бермайди, деб ҳисобламоқда.
«Зено Дебаст чоракфиналда майдонга туша олмайди. Унинг клуби «Спортинг» ўйинчини саломатлиги юзасидан бўлажак баҳсга тайёр эмас, деб ҳисоблаши борасида хабардор қилган. Қизиғи, бу борада «қизил иблислар» тиббиёт ходимлари, шу билан бирга ФИФА суғурта органларининг фикри фарқли. Ҳозирча Зено индивидуал тартибда RBFA жисмоний тайёргарлик бўлими вакиллари назорати остида шуғулланмоқда», — дея RBFAдан иқтибос келтирди The Athletic.
Эслатиб ўтамиз, Дебаст оёғидаги жароҳати туфайли жаҳон чемпионатининг бирорта ўйинида иштирок этмади.

Королевская бельгийская футбольная ассоциация (RBFA) сообщила, что защитник Зено Дебаст не сыграет с Испанией (10 июля) в матче 1/4 финала чемпионата мира — 2026, поскольку клуб футболиста «Спортинг» считает, что его физическое состояние не позволяет принять участие во встрече.
«Зено Дебаст не сможет принять участие в четвертьфинале. Его клуб, «Спортинг», уведомил игрока, что не считает его готовым к матчам по состоянию здоровья. Эта оценка отличается от оценки медицинского персонала «красных дьяволов», а также медицинских и страховых органов ФИФА. На текущий момент Зено тренируется индивидуально под наблюдением отдела физической подготовки RBFA», — цитирует заявление RBFA The Athletic.
Дебаст не принял участия ни в одном матче чемпионата мира из-за травмы ноги, полученной в «Спортинге», и не тренировался с остальной командой до конца июня.