Тилеманс: «Балогун ўйнайдими ёки йўқ — майдонда жавоб беришимиз шарт эди»
Яриҳимоячи белгияликлар АҚШ форвардининг дисквалификацияси билан боғлиқ вазиятга қандай муносабатда бўлганини айтди.
Белгия миллий жамоаси сардори Юри Тилеманс жамоа аъзолари АҚШ ҳужумчиси Фоларин Балогуннинг жаҳон чемпионати 1/8 финал ўйини олдидан дисквалификацияси бекор қилинганини қандай қабул қилганига тўхталди.
«Йиғилиш ўтказдик, аммо ўзимизни оқлашга сабаб йўқ, деб қарор қилдик. У ўйнайдими ёки йўқ, биз майдонда жавоб беришимиз шарт эди. Ва биз буни уддаладик. Футболчилар ўт бўлиб ёнишди. Ҳамма мақсад йўлида ҳаракат қилдик ва бошқа ҳеч нимага эътибор бермадик. Биз ўйинни яхши бошлашни истагандик, айнан шу нарса мусобақа стартида бизга етишмади. Бунга муваффақ бўлдик ва ўзимизни янада ишончли ҳис қила бошладик», — дея Тилеманс сўзларидан иқтибос келтирди RTFB.
ЖЧ-2026 1/8 финал доирасида ўтган баҳсда белгияликлар 4:1 ҳисобида зафар қучди. 1/16 финал беллашувида қизил карточка олган ҳужумчи Балогун асосий таркибда майдонга тушди, аммо бу ҳам мезбонларга ёрдам бермади.
Маълумот учун, ЖЧ-2026 яримфинал йўлланмаси учун Белгия Испания миллий жамоасига қарши майдонга тушади. Ўйин 10 июл куни Лос‑Анжелесда (АҚШ) бўлиб ўтади.

Капитан сборной Бельгии Юри Тилеманс рассказал, как национальная команда восприняла приостановку дисквалификации футболиста сборной США Фоларина Балогуна перед матчем 1/8 финала чемпионата мира 2026 года.
«У нас было совещание, но мы решили, что оправданий быть не может. Играет он или нет, мы должны ответить на поле. И мы это сделали. Команда пылала огнём. Мы были очень целеустремлённы и хотели добиться успеха. Мы хотели хорошо начать матч, чего нам так не хватало в начале соревнований. Нам это удалось, и мы почувствовали себя уверенно», — приводит слова Тилеманса RTFB.
Встреча сборных в рамках 1/8 финала ЧМ-2026 завершилась победой бельгийцев со счётом 4:1. В составе сборной США вышел нападающий Балогун, получивший красную карточку в матче 1/16 финала с Боснией и Герцеговиной (2:0). Его дисквалификация была отменена после телефонного звонка Дональда Трампа президенту ФИФА Джанни Инфантино.
В четвертьфинале ЧМ-2026 сборная Бельгии сыграет с командой Испании. Встреча пройдет 10 июля в Лос‑Анджелесе (США).