Португалия миллий жамоаси бош мураббийи Роберто Мартинес Испанияга қарши Жаҳон чемпионати 1/8 финалидаги мағлубиятдан (0:1) сўнг Криштиану Роналдунинг жамоа учун қилган хизматларига юқори баҳо берди.
«Унга намунали сардор бўлгани учун миннатдорлик билдираман.
Мен Португалия миллий жамоасини Криштианунинг келажаги борасида кўплаб саволлар туғилган паллада қабул қилиб олгандим. Аммо у мен учун ҳар томонлама ўрнак бўлди. Гап фақат голлар ҳақида эмас, статистикаси ўзи ҳаммасини айтиб турибди. Унинг голли узатмалари, ҳар кунги меҳнати ва футболга бўлган муносабати барчага намуна.
Криштиану чинакам футбол афсонаси. Бундай футболчилар жуда кам учрайди. У Жаҳон чемпионатида ғалаба қозонишни орзу қилди ва бу йўлда бор кучини берди. Майдонда ҳам, кийиниш хонасида ҳам ҳаммага ажойиб намуна бўлди. Жамоамиз бу хотираларни доимо сақлаб қолади. У футболчи, спортчи ва инсон сифатида барчага ўрнак», — дея Мартинеснинг сўзларини АS нашри келтирди.
Эслатиб ўтамиз, Роберто Мартинес ушбу баҳсдан кейин Португалия миллий жамоаси бош мураббийлигидан кетаётганини ҳам маълум қилган эди.

Мартинес поблагодарил Роналду: «Он примерный капитан и легенда футбола»
Главный тренер сборной Португалии Роберто Мартинес высоко оценил заслуги Криштиану Роналду после поражения в 1/8 финала чемпионата мира против Испании (0:1).
«Благодарю его за то, что он стал примерным капитаном.
Я принял сборную Португалии в момент, когда появилось много вопросов о будущем Криштиану. Но он стал для меня образцом во всех отношениях. Дело не только в голах, его статистика говорит сама за себя. Его голевые передачи, каждодневный труд и отношение к футболу являются примером для всех.
Криштиану — настоящая легенда футбола. Такие футболисты встречаются крайне редко. Он мечтал победить на чемпионате мира и отдал этому все свои силы. На поле и в раздевалке он был прекрасным примером для всех. Наша команда всегда сохранит эти воспоминания. Он — образец для всех как футболист, спортсмен и человек», — приводит слова Мартинеса издание AS.
Напомним, что после этого матча Роберто Мартинес также объявил о своем уходе с поста главного тренера сборной Португалии.