Почеттино: «Бу баҳсда гўё майдонда йўқ эдик, баҳона излашнинг ҳожати йўқ»
АҚШ миллий жамоаси бош мураббийи Маурисио Почеттино 2026 йилги жаҳон чемпионати 1/8 финал босқичи доирасидаги Белгияга қарши баҳс (1:4)дан сўнг ўз фикрлари билан ўртоқлашди.
«Ҳамма кўрди, биз ўйинга бошиданоқ кириша олмадик. Бу баҳсда гўё майдонда йўқ эдик. Ҳа, ҳисобни 1:1 кўринишига келтирдик, аммо кейинги ҳужумнинг ўзидаёқ яна гол ўтказиб юбордик.
Белгия миллий жамоасини табриклайман, улар биздан кучлироқ эдилар. Бу кун бизники эмас эди. Баҳона излашнинг ҳожати йўқ, чунки жамоамиз кўрсатишга қодир бўлган ўйин савиясини намойиш эта олмадик. Бу — ҳақиқат.
Биз ўрганишимиз керак. Бу таҳлил қилиш, сабоқ чиқариш ва нима учун бу ўйинга жаҳон чемпионатидаги аввалги баҳслардагидек тайёрлана олмаганимизни англаш жараёнидир.
Бунинг сабаблари турлича бўлиши мумкин. Балки жавоб жуда оддийдир: бу кун на жамоавий, на якка тартибда бизники бўлмади. Бунинг учун масъулиятни ўз зиммамга оламан.
Биз вазиятни чуқур таҳлил қилишимиз ва бу бизнинг одатдаги ўйинимиз ҳам, услубимиз ҳам эмаслигини тушуниб олишимиз лозим», — деди Почеттино.

Главный тренер сборной США Маурисио Почеттино поделился своими мыслями после матча 1/8 финала чемпионата мира 2026 года против Бельгии (1:4).
«Все видели, что мы не смогли войти в игру с самого начала. В этой встрече, словно нас не было на поле. Да, мы сравняли счёт — 1:1, но в следующей же атаке снова пропустили гол.
Поздравляю сборную Бельгии, они были сильнее нас. Этот день был не наш. Не стоит искать оправданий, ведь наша команда не смогла показать тот уровень игры, на который она способна. Это — правда.
Нам нужно учиться. Это процесс анализа, извлечения уроков и понимания, почему мы не смогли подготовиться к этой игре так же, как к предыдущим матчам чемпионата мира.
Причины могут быть разными. Возможно, ответ очень прост: это день не был нашим, ни командно, ни индивидуально. Я беру на себя ответственность за это.
Нам необходимо глубоко проанализировать ситуацию и понять, что это не наша обычная игра и стиль», — сказал Почеттино.