Сенегал миллий жамоаси тарихидаги энг яхши тўпурар фаолиятини якунлашини маълум қилди.
Жаҳон чемпионати-2026да сенегалликлар гуруҳдан чиқишни уддалашди, аммо 1/16 финaлда Белгияга аламли тарзда (2:3 қўшимча бўлимларда) имкониятни бой беришди.
«Бу байроқ учун боримни бердим. Кўп нарсадан воз кечдим ва Ватанимиз учун доим бор кучим билан курашдим», — дея Мане сўзларидан иқтибос келтирди Le Quotidien.
«Ливерпул» клубининг собиқ вакили тўплаган тажрибаси орқали келажакда ҳам мамлакатига фойда келтиришни исташини таъкидлади — хоҳ мураббийлар штабида, хоҳ бош мураббий сифатида, хоҳ мамлакат футболининг раҳбарлик органларида бўлсин.
«Бажонидил тажрибамдан мамлакатимиз равнақи йўлида фойдаланишига розилик билдираман», — деди «Ан Наср» клубининг 34 ёшли футболчиси.
Маълумот учун, Мане Сенегал миллий жамоаси сафида 130 та ўйинда майдонга тушиб, 54 та гол урди, 2021 йилда Африка миллатлар кубоги соҳибига айланди.

Садио Мане завершил карьеру в сборной Сенегала
Лучший бомбардир в истории сборной Сенегала Садио Мане объявил о завершении карьеры в национальной команде.
На чемпионате мира-2026 сенегальцы вышли из группы и в 1/16 финaла проиграли Бельгии (2:3 д. в.).
«Я пожертвовал всем ради этого флага. Я отдавал всего себя и всегда сражался с полной самоотдачей за нашу Родину», — приводит слова Мане Le Quotidien.
Бывший игрок «Ливерпуля» заявил, что хотел бы и дальше приносить пользу своей стране, используя накопленный опыт — будь то в тренерском штабе, на посту главного тренера или в руководящих органах футбола.
«Я с удовольствием поставлю свой опыт на службу стране», — сказал 34-летний футболист саудовского «Аль-Насра».
Мане в составе сборной Сенегала провел 130 матчей и забил 54 гола, стал обладателем Кубка африканских наций в 2021 году.