«1000% боримизни берамиз» —Ашурматов тарихий ўйин, илк гол ва 17 йилдан сўнг яна Роналду билан учрашиши ҳақида
22 июн, 11:00
Ўзбекистон миллий жамоаси ҳимоячиси ЎФА матбуот хизматининг бир қатор саволларига жавоб берди.
Ўзбекистон миллий жамоаси ҳимоячиси Рустам Ашурматов ЖЧ-2026 1-туридан ўрин олган Колумбия (1:3) билан ўйиндан сўнг ЎФА матбуот хизматининг бир қатор саволларига жавоб берди.
— Жаҳон чемпионатидаги дебют ўйин ва жамоанинг илк голи ҳақида?
— Жаҳон чемпионатига чиққанимиз — фахр. Жуда бошқача туйғу. Илк ўйиндаёқ гол урганимиз эса қўшимча бахт, қувонч. Бу ўйинда ғалаба қозонишимиз ҳам мумкин эди, бироқ бироз омад етишмади. Кейинги ўйинларда фақат ғалаба учун майдонга тушамиз.
Голга келадиган бўлсак, бу — катта эмоция. Буни сўз билан таърифлаб бўлмайди.
— Олдинда Португалияга қарши баҳс кутмоқда. Жамоа қанчалик тайёр?
— Кундан кунга тикландик. Бугундан айнан Португалияга қарши тайёргарликни бошладик. Тактик ва жисмоний жиҳатдан яхшиланяпмиз. Максимум боримизни берамиз. 100% эмас, 1000% ҳаракат қиламиз.
— Энди бироз ортга қайтамиз. 2009 йили Роналду Тошкентга келганди. Ўша кун ҳақида нималарни эслайсиз?
— Ўшанда 13 ёш бўлганмиз. Унинг Тошкентга келиши кутилмаган ҳолат бўлган. Биз билан футбол ўйнаган, суратларга тушган. Бир кун келиб, мундиалда Роналдуга қарши ўйнашимиз тасаввуримизга сиғмаган. Бу — тарих. Лекин олдиндаги ўйинда нафақат Роналду, бутун Португалия миллий жамоасига қарши жанг қиламиз.
Rustam Ashurmatov va Krishtianu Ronaldu
— Болаликдаги учрашувдан кейин ҳозиргача нималар ўзгарди?
— Жуда кўп нарса ўзгарди. Аввало, ёшимиз. Сўнг тажриба. Бир нечта халқаро ўйинларда ва турнирларда қатнашдик. Ҳозир Жаҳон чемпионатига келганмиз ва бутун халқ бизга қараб турибди. Ич-ичимизда ўша болалик бор, лекин майдонда унга қарши курашамиз.
— Энди майдонга рақиб сифатида тушиш қандай ҳис беради?
— Бу — нормал ҳолат. Биз Жаҳон чемпионатига чиқишни орзу қилганмиз. Ҳар қандай юлдузларга қарши ўйнашга мажбурмиз ва бунга тайёрмиз.

«1000% отдадим все, что у меня есть» — Ашурматов о исторической игре, первом голе и встрече с Роналду спустя 17 лет
22 июня, 11:00
Защитник сборной Узбекистана ответил на ряд вопросов пресс-службы УФА.
Защитник сборной Узбекистана Рустам Ашурматов ответил на ряд вопросов пресс-службы УФА после матча первого тура ЧМ-2026 против Колумбии (1:3).
— Дебютная игра на чемпионате мира и первый гол команды?
— Выход на чемпионат мира — это гордость. Это совсем другое чувство. Забитый гол в дебютной игре — дополнительное счастье и радость. Мы могли бы выиграть в этом матче, но немного не хватило удачи. В следующих играх выходим только за победой.
Что касается гола, это — огромное волнение. Это не описать словами.
— Впереди матч против Португалии. Насколько готова команда?
— Каждый день восстанавливаемся. С сегодняшнего дня начали готовиться именно к матчу против Португалии. Улучшаемся в тактическом и физическом плане. Отдадим все, что у нас есть, даже не 100%, а 1000%.
— Давайте немного вернемся назад. В 2009 году Роналду приехал в Ташкент. Что вы помните о том дне?
— Нам тогда было 13 лет. Его приезд в Ташкент был неожиданностью. Он играл с нами в футбол, фотографировался. Мы не могли представить, что однажды сыграем против Роналду на чемпионате мира. Это — история. Но в предстоящем матче мы будем сражаться не только с Роналду, но и со всей сборной Португалии.
Рустам Ашурматов и Криштиану Роналду
— Что изменилось с момента встречи в детстве?
— Очень многое изменилось. Во-первых, возраст. Затем опыт. Мы участвовали во многих международных играх и турнирах. Сейчас мы на чемпионате мира, и все наши болельщики смотрят на нас. Внутри нас живет тот же ребенок, но на поле мы будем бороться с ним.
— Каково это, выйти на поле против него как соперник?
— Это нормально. Мы мечтали выйти на чемпионат мира. Мы обязаны играть против любых звезд и готовы к этому.