Каннаваро: «Колумбияга қарши учрашувдан кейин хатолар жуда қимматга тушишини англадик»
Ўзбекистон миллий жамоаси бош мураббийи Фабио Каннаваро жаҳон чемпионати гуруҳ босқич 1-тур доирасидаги Колумбияга қарши баҳс (1:3)дан сўнг ЎФА матбуот хизматига интервю берди.
«Мураббий сифатида жуда кўп нарсага эътибор қаратишингиз, кўплаб масалаларни назорат қилишингиз ва тайёргарлик кўришингиз керак бўлади. Албатта, ҳаяжон ва бахт ҳисси бор, аммо охир-оқибат бутун эътиборингиз жамоага қаратилади ва атрофдаги кўп нарсаларни сезмай қолишингиз мумкин.
Футболчи сифатида эса турнирдан кўпроқ завқ олиш имконияти бўлади. Мураббийнинг футболчидан фарқи шундаки, мураббий сифатида жуда кўп азият чекасиз, чунки майдон ташқарисида турасиз.
Футболчиларга ёрдам бермоқчисиз, ҳамма нарсани назорат қилмоқчисиз, лекин буни тўлиқ уддалай олмайсиз. Баъзи ўзгаришлар қилишингиз мумкин холос. Шу сабаб мураббий кўпроқ ташвиш ва босимни ҳис қилади.
Колумбияга қарши учрашувдан кейинги энг катта сабоқ шуки, бу даражадаги хатолар жуда қимматга тушишини англадик. Биз ажойиб ўйин ўтказдик, жамоавий ҳаракат қилдик, агрессив ва интизомли бўлдик. Лекин бир лаҳза диққатни йўқотсангиз ёки рақибни назоратсиз қолдирсангиз, жазоланишингиз аниқ.
Биринчи гол бўлган вазиятларни узоқ вақт тайёрлагандик, аммо барибир хато қилдик. Иккинчи гол эса аутдан кейин юз берди.
Мен футболчиларга марказ орқали ўйнамаслик кераклигини айтгандим, чунки бу жуда ҳам хавфли ҳудуд. Шунинг учун бу даражада хатолар сонини камайтириш жуда муҳим. Шу билан бирга, иккинчи бўлимдаги ўйинимиздан жуда мамнун бўлдим.
Мен доим футболчиларга: «Тўп бизда бўлса, ўз услубимизни кўрсатишимиз керак. Футболдан қўрқмаслик, ўзимизга ишониш ва ўйин завқини ҳис қилишимиз керак», деб айтаман. Иккинчи бўлимда жамоа айнан шуни кўрсатди.
Улар ўйинни назорат қилишга уринишди, гол уришга ва яна бир қанча вазиятларга эга бўлишди. Афсуски, учинчи голни ҳам ўтказиб юбордик ва бу биз учун жуда ҳам оғир бўлди», — деди Каннаваро.

Каннаваро: «После матча с Колумбией мы поняли, что ошибки очень дорого обходятся»
Главный тренер национальной сборной Узбекистана Фабио Каннаваро дал интервью пресс-службе УФА после матча первого тура группового этапа чемпионата мира против Колумбии (1:3).
«Как тренеру, вам нужно уделять внимание множеству вещей, контролировать множество аспектов и готовиться. Конечно, есть волнение и чувство счастья, но в конечном итоге все ваше внимание сосредоточено на команде, и вы можете не заметить многое вокруг.
Как игрок, вы можете больше наслаждаться турниром. Отличие тренера от игрока в том, что тренер много переживает, потому что находится за пределами поля.
Вы хотите помочь игрокам, хотите контролировать все, но не можете этого полностью достичь. Вы можете внести лишь некоторые изменения. Поэтому тренер больше ощущает тревогу и давление.
Самый большой урок после матча с Колумбией заключается в том, что ошибки на этом уровне очень дорого обходятся. Мы провели великолепную игру, действовали командно, были агрессивны и дисциплинированы. Но если вы на мгновение теряете концентрацию или оставляете соперника без присмотра, вас обязательно накажут.
Мы долго готовили ситуации, приведшие к первому голу, но все равно ошиблись. Второй гол случился после аута.
Я говорил игрокам, что не стоит играть через центр, так как это очень опасная зона. Поэтому крайне важно уменьшить количество ошибок на этом уровне. В то же время, я был очень доволен нашей игрой во втором тайме.
Я всегда говорю игрокам: «Когда мяч у нас, мы должны показывать свой стиль. Нельзя бояться футбола, нужно верить в себя и наслаждаться игрой», – и во втором тайме команда именно это и показала.
Они пытались контролировать игру, создавали моменты и имели шансы на гол. К сожалению, мы пропустили и третий гол, что стало для нас очень тяжело», — сказал Каннаваро.