Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари, Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров АҚШда дунёнинг энг нуфузли аралаш яккакураш ташкилоти UFC президенти Дана Уайт билан учрашув ўтказди. Бу ҳақда Миллий Олимпия Қўмитаси матбуот хизмати хабар берди.
«Самимий ва конструктив руҳда кечган мулоқот давомида спорт индустриясининг бугунги ривожланиш тенденциялари, профессионал жанговар спорт турларини оммалаштириш ҳамда халқаро ҳамкорлик истиқболлари юзасидан фикр алмашилди. Жаноб Уайт UFC ташкилотининг фаолияти, базаси ва янги режалари ҳақида батафсил маълумот берди.
Томонлар спорт орқали ёшларни соғлом турмуш тарзига жалб этиш, йирик спорт лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик имкониятларига алоҳида эътибор қаратди.
Юртимизда кучли бокс анъаналари ва жаҳон элитасидаги спортчилар кўплиги эътироф этилган ҳолда мамлакатимизда UFC тармоғидаги ZUFFA Boxing беллашувларини ташкил қилиш таклифи илгари сурилди. Қолаверса, сўнгги йилларда UFC турнирларида мунтазам иштирок этаётган ўзбекистонлик жангчилар кўпайиб бораётгани, мазкур йўналишнинг Ўзбекистонда ривожланиб бораётгани ва турнирнинг халқаро даражадаги нуфузи инобатга олиниб, келгусида Тошкентда UFC баҳсларини ҳам ўтказиш масаласи муҳокама қилинди», — дейилади хабарда.

Обсуждался вопрос проведения турниров UFC в Ташкенте в будущем.
Первый заместитель председателя Национального олимпийского комитета Узбекистана, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров встретился с президентом самого престижного в мире организации смешанных единоборств UFC Дана Уайтом в США. Об этом сообщила пресс-служба Национального олимпийского комитета.
«В ходе дружеского и конструктивного диалога обменялись мнениями о современных тенденциях развития спортивной индустрии, популяризации профессиональных боевых видов спорта и перспективах международного сотрудничества. Господин Уайт подробно рассказал о деятельности, базе и новых планах организации UFC.
Стороны уделили особое внимание привлечению молодежи к здоровому образу жизни через спорт, поддержке крупных спортивных проектов и возможностям взаимовыгодного сотрудничества.
С учётом признания сильных боксерских традиций и наличия спортсменов мирового уровня в нашей стране, было предложено организовать бои ZUFFA Boxing под эгидой UFC. Также, учитывая рост числа узбекских бойцов, регулярно принимающих участие в турнирах UFC в последние годы, развитие этого направления в Узбекистане и международный престиж турнира, обсуждался вопрос проведения турниров UFC в Ташкенте в будущем», — говорится в сообщении.