Ўзбекистон миллий жамоаси бош мураббийи Фабио Каннаваро жаҳон чемпионати гуруҳ босқич 2-тур доирасидаги Португалия қарши баҳс олдидан ЎФА матбуот хизматига интервю берди.
«Мен футболчиларимдаги босимни камайтиришга ҳаракат қиламан, чунки биз жаҳон чемпионатининг энг кучли жамоаларидан бирига қарши ўйнаймиз. Португалия таркиби юлдузли футболчиларга тўла ва албатта, уларда Криштиану Роналду бор. Сўнгги 20 йил ичида у Лионел Месси билан бир қаторда дунёнинг энг буюк футболчиларидан бири бўлиб келмоқда.
Португалия тўпни назорат қилишни яхши кўради, рақибга босим қилиш имконини бермайди. Улар қисқа паслар орқали ўйинни бошқаради ва ҳар бир вазиятда хавфли.
Шунинг учун биз ҳимояда жуда тартибли бўлишимиз керак. Шу билан бирга, тўп бизда бўлганда, уларга муаммо туғдиришга ҳаракат қилишимиз лозим.
Ҳар бир жамоанинг кучли ва заиф томонлари бўлади. Биз уларнинг кучли жиҳатларини имкон қадар чеклаб, заиф томонларидан фойдаланишга интилишимиз керак. Ҳа, албатта, Роналду — буюк футболчи ва катта юлдуз, аммо ўйин бошлангандан кейин буларнинг барчасини унутиш керак. Биз ўз вазифамизга эътибор қаратишимиз шарт.
Майдондан ташқарида футболчилар ўртасидаги муносабатлар жуда яхши бўлиши мумкин, аммо майдонда сиз дўст эмассиз. У ерда фақат ўз жамоангиз манфаатини ўйлашингиз керак бўлади.
Умуман олганда, Ўзбекистоннинг жаҳон чемпионатида илк бор қатнашаётган, лекин кучли жамоалардан қўрқмайдиган жамоа сифатида эслаб қолишларини истайман. Биз яхши футбол кўрсатадиган, яхши шаклланган ва интизомли жамоа сифатида танилишимиз керак. Шунингдек, биз ҳамма рақибларни ҳурмат қиламиз ва ўзимизга ҳам ҳурмат билан муносабатда бўлишларини истаймиз.
Болалигимдаги орзум футболчи бўлиш эди, мураббий эмас. Кейинчалик мураббийлик ҳақида ўйлай бошладим. Ҳаттоки аввалроқ спорт директори ёки жамоа менежери бўлишни хоҳлагандим, чунки мураббийлик жуда қийин ишдек туюларди. Аммо ҳозир ростини айтсам, бу ишни жуда яхши кўраман.
Ҳар куни эрталаб уйғонганимда янги нарсаларни ўрганишга, ўйинларни томоша қилишга ва тажрибамни футболчилар билан бўлишишга ҳаракат қиламан. Шу мени бахтли қилади. Футболчиларга нимадир бера олиш ҳисси мен учун жуда ҳам қадрли», — деди Каннаваро.

Каннаваро: «Против Португалии мы должны быть очень организованны в защите»
Главный тренер национальной сборной Узбекистана Фабио Каннаваро дал интервью пресс-службе УФА перед матчем второго тура группового этапа чемпионата мира против Португалии.
«Я стараюсь уменьшить давление на своих игроков, потому что мы играем против одной из самых сильных команд на чемпионате мира. Состав Португалии наполнен звёздными футболистами, и, конечно же, у них есть Криштиану Роналду. За последние 20 лет он вместе с Лионелем Месси является одним из величайших футболистов мира.
Португалия любит контролировать мяч, не позволяя сопернику оказывать давление. Они управляют игрой через короткие передачи и опасны в каждой ситуации.
Поэтому мы должны быть очень организованны в защите. В то же время, когда мяч у нас, мы должны стараться создать им проблемы.
У каждой команды есть сильные и слабые стороны. Мы должны максимально ограничить их сильные стороны и использовать их слабости. Да, конечно, Роналду — великий футболист и большая звезда, но после начала игры нужно забыть обо всём этом. Мы должны сосредоточиться на своей задаче.
Вне поля отношения между футболистами могут быть очень хорошими, но на поле вы не друзья. Там вы должны думать только о пользе для своей команды.
В целом, я хочу, чтобы Узбекистан запомнили как команду, которая впервые участвует на чемпионате мира, но не боится сильных команд. Мы должны быть признаны как команда, показывающая хороший футбол, хорошо организованная и дисциплинированная. Также мы уважаем всех соперников и хотим, чтобы и к нам относились с уважением.
Моей мечтой в детстве было стать футболистом, а не тренером. Позже я начал думать о тренерской карьере. Раньше я даже хотел стать спортивным директором или менеджером команды, потому что тренерская работа казалась мне очень сложной. Но сейчас, честно говоря, я очень люблю эту работу.
Каждое утро, просыпаясь, я стараюсь учиться чему-то новому, смотреть игры и делиться своим опытом с футболистами. Это делает меня счастливым. Чувство того, что я могу дать что-то футболистам, для меня очень ценно», — сказал Каннаваро.