Туркия футбол федерацияси президенти Иброҳим Ҳожиусмонўғли 2026 йилги жаҳон чемпионатидаги муваффақиятсизликдан сўнг миллий жамоа бош мураббийи Винченцо Монтеллани қўллаб-қувватлади.
«Биз мураббийимизни қўллаб-қувватлаймиз. Бу бир клуб эмас. Айнан клублардаги барқарорлик йўқлиги сабаб кўпинча омадсизликлар юз беради. Охирги икки кунда турли мураббийлар номлари тилга олинмоқда, аммо биз бир йўлда кетаётган инсонни йўл-йўлакай учратганларимизга алмаштирмаймиз.
Мураббийни тактик жиҳатдан танқид қилиш мумкин, аммо тўп устун ёнидан ўтиб кетгани учун эмас. Ҳар қандай салбий ҳолатда ҳам ижобий жиҳат бор, шунинг учун биз олдинга қараб ҳаракат қиламиз», — деди Ҳожиусмонўғли A Spor’га берган интервюсида.
Эслатиб ўтамиз, Туркия миллий жамоаси гуруҳ босқичининг 2-турида Парагвай (0:1)га мағлуб бўлиб, плей-оффга чиқиш имкониятини муддатидан олдин йўқотган.

Президент Федерации футбола Турции: «Мы поддерживаем Монтеллу»
Президент Федерации футбола Турции Ибрагим Ходжиаусманоглу поддержал главного тренера национальной команды Винченцо Монтеллу после неудачи на чемпионате мира 2026 года.
«Мы поддерживаем нашего тренера. Это не клубная команда. Именно отсутствие стабильности в клубах часто становится причиной неудач. За последние два дня упоминались имена различных тренеров, но мы не будем менять человека, с которым идем по единому пути, на тех, кого встречаем по дороге.
Тренера можно критиковать с тактической точки зрения, но не из-за того, что мяч прошел мимо штанги. В любой негативной ситуации есть положительная сторона, поэтому мы будем двигаться вперед», — сказал Ходжиаусманоглу в интервью A Spor.
Напомним, национальная команда Турции в 2-м туре группового этапа проиграла Парагваю (0:1), лишившись шансов выйти в плей-офф досрочно.