ЖЧ-2026 гуруҳ босқичининг 2-туридан ўрин олган Туркия ва Парагвай жамоалари ўртасидаги баҳсда кулгили ҳолат кузатилди.
Учрашув бош ҳаками сифатида сальвадорлик Иван Бартон ишлаган. Ўйиннинг биринчи бўлими охирларида футболчилар ўртасида кичик жанжал юзага келган ва шу пайтда туркиялик ҳимоячи Мериҳ Демирал тасодифан ҳакамнинг қўлига тегиб кетган.
Натижада Иван Бартоннинг қўл соати ерга тушиб кетади.
Шу вазиятда Парагвай яримҳимоячиси Матияс Галарса ерда ётган соатни кўриб қолади ва уни олиб, ўз қўлига тақиб олади.
Қизиғи, ҳакам ўз соатини дарҳол қайтариб олмаган. Соат фақат иккинчи бўлим давомида эгасига қайтарилган.
Эслатиб ўтамиз, айнан Галарса ушбу учрашувдаги ягона гол муаллифи бўлди. У 2-дақиқадаёқ рақиб дарвозасини ишғол қилиб, Парагвайга муҳим ғалаба келтирди.
Мазкур ғалаба Парагвайнинг плей-офф йўлидаги имкониятларини сезиларли даражада оширди, аммо ўйиндан кейин энг кўп муҳокама қилинган воқеалардан бири айнан Галарсанинг ҳакам соати билан боғлиқ ҳазиломуз ҳолат бўлди.

Парагвайский футболист в матче ЧМ-2026 «присвоил» себе часы судьи
В матче 2-го тура группового этапа ЧМ-2026 между сборными Турции и Парагвая произошел забавный случай.
Главным судьей встречи был назначен салвадорец Иван Бартон. В конце первого тайма между футболистами возникла небольшая потасовка, и в этот момент турецкий защитник Мерих Демирал случайно задел руку арбитра.
В результате часы Ивана Бартона упали на землю.
В этой ситуации парагвайский полузащитник Матиас Галярса заметил часы на земле, поднял их и надел на свою руку.
Интересно, что арбитр не сразу вернул свои часы. Они были возвращены владельцу только во время второго тайма.
Напомним, что именно Галярса стал автором единственного гола в этом матче. Он уже на 2-й минуте поразил ворота соперника, принесши важную победу Парагваю.
Эта победа значительно увеличила шансы Парагвая на выход в плей-офф, однако после игры одной из самых обсуждаемых тем оказался именно курьезный случай с часами судьи, связанный с Галярсой.