ЖЧ-2026даги тарихий натижадан сўнг посбон ҳазиломуз баёнот берди.
Кюрасао миллий жамоаси дарвозабони Элой Ром Эквадорга қарши ўйиндан кейин ўз ҳис-туйғулари билан ўртоқлашди.
ЖЧ-2026 гуруҳ босқичининг 2-турида Кюрасао Эквадор билан 0:0 ҳисобида дуранг ўйнади ва мундиаллар тарихидаги илк очкосини қўлга киритди.
37 ёшли дарвозабон учрашувда ҳақиқий қаҳрамонга айланди. У рақибнинг 15 та зарбасини қайтариб, ўз дарвозасини дахлсиз сақлаб қолди ҳамда баҳснинг энг яхши футболчиси деб топилди.
«Тим Ҳоварднинг рекордини янгилай олмаганимдан бироз хафаман. У 16 та сейв амалга оширганди. Ўша ўйинни кўрганман, адашмасам Белгия билан бўлган эди. Шунга қарамай, бу натижадан фахрланаман», — деди Ром.
Тажрибали посбон ўз фаолиятидаги энг яхши ўйинлардан бирини ўтказганини таъкидлади.
«Дарвозабон сифатида бу деярли идеал ўйин бўлди. Мен жуда фахрланаман. Аммо бу фақат менинг эмас, бутун жамоанинг меҳнати. Мен сейвлар қиламан, лекин биз майдонда бир жамоа бўлиб курашамиз. Хуллас, менимча, энди Кюрасаода менга ҳайкал қўйишлари керак», — деди дарвозабон кулиб.
Эслатиб ўтамиз, Кюрасао мундиал тарихида илк бор очко қўлга киритди. Гуруҳ босқичининг сўнгги турида улар Кот-д'Ивуар билан, Эквадор эса Германия билан куч синашади.

После исторического результата на ЧМ-2026 голкипер сделал шутливое заявление.
Во 2-м туре группового этапа ЧМ-2026 Кюрасао сыграл вничью 0:0 с Эквадором, заработав свои первые очки в истории чемпионатов мира.
37-летний вратарь стал настоящим героем встречи. Он отразил 15 ударов соперника, сохранив свои ворота в неприкосновенности, и был признан лучшим игроком матча.
«Я немного разочарован, что не смог побить рекорд Тима Ховарда. Он сделал 16 сейвов. Я видел тот матч, если не ошибаюсь, это было против Бельгии. Тем не менее, я горжусь этим результатом», — сказал Ром.
Опытный голкипер отметил, что это была одна из лучших игр в его карьере.
«Как для вратаря, это была почти идеальная игра. Я очень горжусь. Но это не только моя заслуга, а труд всей команды. Я делаю сейвы, но мы боремся на поле, как единая команда. Думаю, теперь мне должны поставить памятник в Кюрасао», — сказал вратарь, смеясь.
Напомним, что Кюрасао впервые в истории чемпионатов мира набрал очки. В последнем туре группового этапа они встретятся с Кот-д'Ивуар, а Эквадор сыграет с Германией.