Жаҳон чемпионатининг 11-куни футбол майдонидан ташқаридаги воқеалар билан ҳам эътиборни тортди. ФИФА президенти Жанни Инфантинонинг парвозлари, АҚШдаги жазирама об-ҳаво, Ламин Ямалнинг жавоби ва Эрон миллий жамоаси билан боғлиқ муаммолар куннинг асосий мавзуларига айланди.
Аввало, Жанни Инфантино яна эътибор марказида бўлди. Турнирнинг дастлабки етти кунида ФИФА президенти 10 та баҳсга ташриф буюрган. У Qatar Airways хусусий самолётидан фойдалангани фонида экология ва барқарорлик ҳақидаги чақириқлар яна муҳокамаларга сабаб бўлди. Grenley таҳлилчиларининг ҳисоб-китобларига кўра, Инфантинонинг турнир охиригача бўлган парвозлари 300 дан 500 тоннагача карбонат ангидрид чиқиндисини ҳосил қилиши мумкин.
АҚШдаги иссиқ об-ҳаво ҳам мундиалнинг муҳим мавзуларидан бирига айланди. Маямида Уругвай ва Кабо-Верде мухлислари 30 даражадан юқори ҳарорат остида стадионга йўл олди. Намлик туфайли ҳаво деярли 40 даражадек сезилди. Мадридда эса Испания миллий жамоаси баҳсининг оммавий намойиши бекор қилинди. Бунга 39 даражагача етиши кутилган ҳарорат сабаб бўлди.
Испания миллий жамоаси Саудия Арабистонини мағлуб этган баҳсдан кейин Ламин Ямал ҳам эътибор марказига тушди. Саудиялик мухлисларнинг «Ямал қани?» деган чақириқларига 18 ёшли футболчи ижтимоий тармоқларда қисқача «I,m here» («Мен шу ердаман») деб жавоб қайтарди.
Лос-Анжелесда бўлиб ўтган Эрон – Белгия баҳси эса спортдан ташқари омиллар билан ҳам эсда қолди. Эрон миллий жамоаси бош мураббийи Амир Ғаленои турнир давомида жамоа дуч келаётган логистика муаммолари, виза масалалари ва узоқ сафарлар ҳақида шикоят қилди. ОАВ маълумотларига кўра, Эрон футболчилари Белгия билан баҳс олдидан 16 соатдан кам машғулот ўтказишга улгуришган.
Миср миллий жамоасида эса Муҳаммад Салоҳ ва бош мураббий Ҳоссам Ҳасан ўртасида келишмовчилик борлиги ҳақидаги гап-сўзлар рад этилди. Ҳасан жамоада ҳеч қандай муаммо йўқлигини таъкидлади. Орадан кўп ўтмай Миср Янги Зеландияни 3:1 ҳисобида мағлуб этиб, Жаҳон чемпионатлари тарихидаги илк ғалабасини қўлга киритди.
Япония мухлислари эса яна бир бор ўз анъаналарига содиқ қолди. Тунис устидан қозонилган 4:0 ҳисобидаги ғалабадан сўнг улар Монтеррей стадионидаги трибуналарни тозалаб чиқди. Бироқ бу сафар Япониянинг ўзида ижтимоий тармоқларда ҳазиломуз мунозара ҳам бошланди. Унда «стадионларни тозалайдиган япон эркаклари уй ишларига кам вақт ажратади» деган пост кенг тарқалди.
Маълумот учун, Жаҳон чемпионати 11 июндан 19 июлгача АҚШ, Канада ва Мекcикада бўлиб ўтмоқда. Турнирда илк бор 48 та миллий жамоа иштирок этмоқда.

ЧМ-2026. Самые интересные события 11-го дня
11-й день чемпионата мира привлёк внимание не только футбольными матчами, но и событиями за их пределами. Полёты президента ФИФА Джанни Инфантино, жаркая погода в США, реакция Ламина Ямала и проблемы, связанные с национальной сборной Ирана, стали главными темами дня.
Прежде всего, Джанни Инфантино снова оказался в центре внимания. В первые семь дней турнира президент ФИФА посетил 10 матчей. Использование им частного самолёта Qatar Airways вновь вызвало обсуждения по поводу экологии и устойчивости. По расчётам аналитиков Greenly, полёты Инфантино до конца турнира могут привести к выбросам от 300 до 500 тонн углекислого газа.
Жаркая погода в США также стала одной из ключевых тем мундиаля. В Майами болельщики Уругвая и Кабо-Верде отправились на стадион при температуре выше 30 градусов. Из-за влажности воздух ощущался почти как 40 градусов. В Мадриде же была отменена массовая трансляция матча сборной Испании из-за ожидаемой температуры до 39 градусов.
После победы сборной Испании над Саудовской Аравией в центре внимания оказался Ламин Ямал. На призывы саудовских болельщиков "Где Ямал?" 18-летний футболист ответил в социальных сетях коротко: "I'm here" ("Я здесь").
Матч Иран – Бельгия, прошедший в Лос-Анджелесе, также запомнился не только спортивными аспектами. Главный тренер сборной Ирана Амир Галеной пожаловался на логистические проблемы, визовые вопросы и длительные поездки, с которыми столкнулась команда во время турнира. По данным СМИ, иранские футболисты успели провести менее 16 часов тренировок перед матчем с Бельгией.
Что касается сборной Египта, слухи о конфликте между Мохаммедом Салахом и главным тренером Хоссамом Хасаном были опровергнуты. Хасан подчеркнул, что в команде нет никаких проблем. Вскоре после этого Египет обыграл Новую Зеландию со счётом 3:1, одержав свою первую победу в истории чемпионатов мира.
А японские болельщики снова проявили верность своим традициям. После победы над Тунисом со счётом 4:0 они убрали трибуны стадиона в Монтеррее. Однако на этот раз в Японии в социальных сетях началась шутливая дискуссия о том, что "японцы, убирающие стадионы, мало времени уделяют домашним делам".
Напомним, чемпионат мира проходит с 11 июня по 19 июля в США, Канаде и Мексике. В турнире впервые участвуют 48 национальных сборных.