Франция мураббийи испаниялик иқтидор эгасига юқори баҳо берди.
Франция миллий жамоаси бош мураббийи Диде Дешам Испания миллий жамоаси ҳужумчиси Ламин Ямалнинг ўйини ҳақида илиқ фикрлар билдирди.
«Менда ҳеч қандай шубҳа йўқ — Ямал майдонда бўлса, Испания кучлироқ жамоага айланади. Бу энди фикр эмас, балки кўриб турганимиздек ҳақиқат.
Майдонга Ямал каби футболчи тушса, ўйин ритми бутунлай ўзгаради. У ҳимоячиларни мослашишга мажбур қилади, илгари бўлмаган ҳудудларни очади ва назорат қилиш жуда қийин бўлган кутилмаганликни тақдим этади.
Ламин Ямал фақат гол ёки ассистлари билан эмас, балки Испания ҳужумларининг характери ва жамоага бераётган ишончи билан ҳам ўйинни ўзгартирмоқда.
Мени энг кўп унинг етуклиги ҳайратга солмоқда. У худди юқори даражадаги футболда кўп йиллик тажрибага эга футболчидек ҳаракат қилади, ҳолбуки ҳали жуда ёш.
Жаҳон чемпионатларида ёш футболчининг бундай таъсири кам учрайди. Кўпчиликка мослашиш учун вақт керак бўлади, Ямал эса ҳозирданоқ энг юқори даражадаги баҳсларга таъсир кўрсатмоқда. Агар Испания ундан шу тарзда фойдаланишда давом этса, жамоа нафақат кучли, балки турнирнинг энг хавфли иштирокчиларидан бирига айланади», — деди Дешам.
Бу ҳақда Дешам Ироқ миллий жамоасига қарши баҳс олдидан ўтказилган матбуот анжуманида маълум қилди.
Маълумот учун, 18 ёшли Ламин Ямал Жаҳон чемпионатининг 2-турида Саудия Арабистони дарвозасига гол урди ва Испаниянинг 4:0 ҳисобидаги ғалабасига ҳисса қўшди. Испания миллий жамоаси 2-турдан кейин 4 очко билан гуруҳ пешқадами бўлиб турибди. Сўнгги турда жамоа Уругвай миллий жамоасига қарши майдонга тушади.

Дешам: «Меня больше всего поражает зрелость Ямала»
Главный тренер сборной Франции Дидье Дешам поделился тёплыми словами об игре нападающего сборной Испании Ламина Ямала.
«У меня нет никаких сомнений — если Ямал на поле, Испания становится более сильной командой. Это уже не мнение, а очевидная правда, которую мы видим.
Когда на поле выходит такой игрок, как Ямал, ритм игры полностью меняется. Он заставляет защитников приспосабливаться, открывает пространства, которых раньше не было, и привносит неожиданность, которую очень сложно контролировать.
Ламин Ямал изменяет игру не только своими голами или передачами, но и характером атак Испании, а также доверием, которое он приносит команде.
Меня больше всего поражает его зрелость. Он действует как футболист с многолетним опытом на высоком уровне, хотя он ещё очень молод.
На чемпионатах мира редко можно увидеть такой вклад молодого футболиста. Большинству требуется время для адаптации, а Ямал уже сейчас оказывает влияние на игры высшего уровня. Если Испания продолжит использовать его таким образом, команда станет не только сильной, но и одним из самых опасных участников турнира», — сказал Дешам.
Об этом Дешам сообщил на пресс-конференции перед матчем против сборной Ирака.
Напомним, 18-летний Ламин Ямал забил гол в ворота Саудовской Аравии во втором туре чемпионата мира, чем способствовал победе Испании со счётом 4:0. Сборная Испании возглавляет группу с 4 очками после двух туров. В последнем туре команда встретится с Уругваем.