«Манчестер Юнайтед» афсонаси испаниялик футболчининг етакчилик фазилатларини алоҳида таъкидлади.
«Манчестер Юнайтед»нинг собиқ ҳужумчиси Уейн Руни Испания миллий жамоаси вингери Ламин Ямал ҳақида илиқ фикрлар билдирди.
Ямал ЖЧ–2026 гуруҳ босқичи 2-турида Саудия Арабистонига қарши баҳсда (4:0) гол уриб, жамоасининг ғалабасига ҳисса қўшганди.
«Месси ва Криштиану Роналдунинг ҳануз жаҳон чемпионатида ўйнаётганининг сабаби уларнинг футболга бўлган муносабати ва фидойилигидир. Улар ҳамма нарсани тўғри қилишди. Ямал ҳам шу йўлдан боришига умид қиламан.
Мени энг кўп ҳайратга соладиган жиҳат шуки, Месси «Барселона»нинг ўша жамоасига келганида, у ерда аллақачон кўплаб буюк футболчилар бор эди ва Роналдинё ҳам ўйнаётган эди. Ямалнинг ҳолати эса бироз бошқача. У «Барселона» ва Испания миллий жамоасига келди ҳамда бу аллақачон унинг жамоасига айланган. У асосий етакчи. Ҳамма унга қарайди ва айнан у ғалаба келтиришини кутади.
У Европа чемпионатидаги ғалабада жуда катта рол ўйнади ва ушбу жаҳон чемпионатида ҳам Испания миллий жамоаси учун муҳим фигурага айланади.
Мени энг кўп таассуротлантирадиган жиҳат ҳам шу — у шундай ёшида катта босимни ўз зиммасига оляпти. Энди унинг кейинги 15-20 йил давомида ҳам шу даражани сақлаб қолишига умид қилиш қолади», — деди Руни.
Эслатиб ўтамиз, Ламин Ямал Саудия Арабистонига қарши баҳсда ҳисобни очиб берган ва жаҳон чемпионатларидаги илк голини урган эди.
Маълумот учун, 17 ёшли футболчи Евро–2024 ғолиби ҳисобланади ва ҳозирда «Барселона» ҳамда Испания миллий жамоасининг етакчиларидан бири сифатида эътироф этилмоқда.

Руни: «Надеюсь, Ямал пойдет по стопам Месси и Роналду»
Бывший нападающий «Манчестер Юнайтед» Уэйн Руни выразил тёплые отзывы о вингере сборной Испании Ламине Ямале.
Ямал забил гол в матче второго тура группового этапа ЧМ-2026 против Саудовской Аравии (4:0), внеся вклад в победу своей команды.
«Причина, по которой Месси и Криштиану Роналду всё ещё играют на чемпионатах мира, заключается в их отношении к футболу и преданности делу. Они всё сделали правильно. Надеюсь, Ямал пойдет по тому же пути.
Что меня больше всего поражает, так это то, что когда Месси пришел в ту команду «Барселоны», там уже были многие великие футболисты, включая Роналдиньо. Ситуация Ямала немного другая. Он пришел в «Барселону» и сборную Испании, и это уже стало его командой. Он основной лидер. Все смотрят на него и ждут, что именно он принесет победу.
Он сыграл огромную роль в победе на чемпионате Европы и станет важной фигурой для сборной Испании и на этом чемпионате мира.
Что меня больше всего впечатляет, так это то, что в таком юном возрасте он берет на себя большое давление. Теперь остается надеяться, что он сможет сохранить этот уровень на протяжении следующих 15-20 лет», — сказал Руни.
Напомним, Ламин Ямал открыл счет в матче против Саудовской Аравии и забил свой первый гол на чемпионатах мира.
Для сведения, 17-летний футболист является победителем Евро-2024 и в настоящее время признан одним из лидеров как «Барселоны», так и сборной Испании.