«Челси» ва «шаҳарликлар» ўртасидаги можаро ҳал этилди.
Энцо Мареска яқин соатлар ичида «Манчестер Сити» бош мураббийи сифатида расман эълон қилиниши кутилмоқда.
Журналист Жанлука Ди Марсионинг хабар беришича, италиялик мутахассис «шаҳарликлар» билан уч йиллик шартнома имзолайди. Мареска бунинг учун яқин вақт ичида Манчестерга йўл олади.
Манбага кўра, «Манчестер Сити» ва «Челси» мураббийнинг кетиши билан боғлиқ можаро бўйича келишувга эришган. Компенсация миқдори 20 миллион еврони ташкил этади.
Аввалроқ Лондон клуби Марескани амалдаги шартнома шартларини бузганликда айблаганди. «Челси» раҳбарияти мураббий ҳали клубда ишлаётган пайтда бошқа жамоалар билан музокара олиб борганини таъкидлаган.
Шунингдек, «Челси» мутасаддилари мутахассиснинг кетиши жамоа натижаларига салбий таъсир кўрсатганига ишонмоқда. Лондонликлар мавсумни АПЛда 10-ўринда якунлаб, еврокубоклар йўлланмасидан қуруқ қолди.
Маълумот учун, Энцо Мареска 2024 йил июнидан 2026 йил январигача «Челси» бош мураббийи сифатида фаолият юритган. Италиялик мутахассис аввалроқ «Манчестер Сити» мураббийлар штабида ҳам ишлаган.

Энцо Мареска в ближайшие часы будет официально объявлен главным тренером «Манчестер Сити».
По сообщению журналиста Джанлуки Ди Марцио, итальянский специалист подпишет трёхлетний контракт с «горожанами». Мареска в скором времени отправится в Манчестер.
Согласно источнику, «Манчестер Сити» и «Челси» достигли соглашения по поводу конфликта, связанного с уходом тренера. Сумма компенсации составит 20 миллионов евро.
Ранее лондонский клуб обвинял Мареску в нарушении условий действующего контракта. Руководство «Челси» утверждало, что тренер вел переговоры с другими командами, пока еще работал в клубе.
Кроме того, представители «Челси» считают, что уход специалиста негативно сказался на результатах команды. Лондонцы завершили сезон на 10-м месте в АПЛ, оставшись без путёвки в еврокубки.
Для справки, Энцо Мареска работал главным тренером «Челси» с июня 2024 по январь 2026 года. Итальянский специалист ранее также трудился в тренерском штабе «Манчестер Сити».