Достон Ҳамдамов: «Тушга ўхшайди. Роналду — кумирим. У доим кучли футболчи бўлиб қолади»
Яримҳимоячи ЎФА матбуот хизмати билан интервюда 17 йилдан сўнг яна португалиялик юлдуз билан учрашиши ҳақида гапирди.
Ўзбекистон миллий жамоаси яримҳимоячиси Достон Ҳамдамов ЖЧ-2026 1-туридан ўрин олган Колумбия (1:3) билан ўйиндан сўнг ЎФА матбуот хизматининг бир қатор саволларига жавоб берди.
— Ўйиндан сўнг бош мураббий нималар деди?
— Жуда яхши ўйин кўрсатдинглар, рақибга кучли қаршилик қилдинглар деди. Бундан хурсандлигини ва ишлашда давом этишимизни, яна шундай куч билан Португалияга қаршилик кўрсатишимизни айтиб ўтди. Бундан кучли мотивация олдик. Олдинга интилишда давом этамиз.
— Энди бироз ортга қайтамиз. 2009 йили Роналду Тошкентга келганди. Ўша кун ҳақида нималарни эслайсиз?
— Эсда қоларли кун бўлган. Орадар шунча йил ўтиб, Роналдуга қарши ўйнаймиз деб ўйламагандик. Ўша пайтлари биз учун унга қарши ўйнаш орзу бўлган. Унда ёш бола бўлганмиз, Роналду эса кучга тўлган, юлдузлик пайтлари эди. Яна унга қарши ўйнаб, ўша хотираларни эслаймиз.
Унинг ўйинларини ёшлигимиздан кузатиб келамиз — жуда кучли футболчи. Бундан кейин ҳам шундай бўлиб қолади. Роналду ман учун кумир, десам ҳам бўлади.
— Энди майдонга рақиб сифатида тушиш қандай ҳис беради?
— Бу қандайдир тушга ўхшайди. Нафақат Роналду, Европанинг топ клубларида ўйнайдиган футболчиларга қарши ҳаракат қилиш қийин. Лекин иккинчи томондан ёқимли. Яхши қаршилик кўрсатамиз.

Достон Хамдамов: «Это как сон. Роналду — мой кумир. Он всегда останется сильным футболистом»
Полузащитник национальной сборной Узбекистана Достон Хамдамов после матча против Колумбии (1:3) в рамках 1-го тура отборочного турнира ЧМ-2026 ответил на ряд вопросов пресс-службы ОФА.
— Что сказал главный тренер после игры?
— Вы показали очень хорошую игру, оказали сильное сопротивление сопернику, сказал он. Выразил радость и отметил, что мы должны продолжать работать, и против Португалии оказать такое же сильное сопротивление. Мы получили мощную мотивацию. Продолжаем стремиться вперед.
— Теперь немного вернемся назад. В 2009 году Роналду приезжал в Ташкент. Что вы помните об этом дне?
— Это был незабываемый день. Мы не думали, что спустя столько лет будем играть против Роналду. В то время для нас это была мечта — сыграть против него. Тогда мы были детьми, а Роналду был в зените своей карьеры. Теперь у нас есть шанс сыграть против него и вспомнить те моменты.
Мы следим за его игрой с детства — он невероятно сильный футболист. И будет оставаться таким и дальше. Роналду для меня кумир, можно так сказать.
— Каково это теперь выходить на поле в качестве соперника?
— Это как-то похоже на сон. Не только Роналду, но и против игроков, выступающих в топ-клубах Европы, сложно играть. Но с другой стороны, это приятно. Мы окажем достойное сопротивление.