Ўзбекистонда ЖЧ-2026 муносабати билан эсдалик тангалари муомалага чиқарилади
Маълум қилинишича, тангалар чекланган тиражда 18 июн куни — Ўзбекистоннинг Колумбияга қарши илк ўйини куни муомалага чиқарилади.
Танганинг олд томонида «Тарихий ғалаба. Ўзбекистон футболи — Жаҳон чемпионати 2026» ёзуви акс эттирилган.
Орқа томонида эса миллий жамоа тимсолига айланган Оқ бўри тасвирланган бўлиб, унинг силуэти жамоанинг 26 нафар футболчисини бирлаштириб туради.
Мазкур ташаббус Ўзбекистон футболи тарихидаги энг муҳим воқеалардан бири — миллий жамоанинг илк бор жаҳон чемпионатига чиқиши шарафига амалга оширилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, ЖЧ-2026 АҚШ, Канада ва Мекcикада бўлиб ўтмоқда. Ўзбекистон гуруҳ босқичида Колумбия, Португалия ва Конго ДР жамоаларига қарши баҳс олиб боради.

В Узбекистане в честь участия национальной сборной на ЧМ-2026 будут выпущены специальные памятные монеты.
Сообщается, что монеты будут выпущены ограниченным тиражом 18 июня, в день первой игры Узбекистана против Колумбии.
На лицевой стороне монеты изображена надпись «Историческая победа. Узбекистанский футбол — Чемпионат мира 2026».
На обратной стороне изображен Белый волк, символ национальной сборной, чей силуэт объединяет 26 футболистов команды.
Эта инициатива осуществляется в честь одного из самых значимых событий в истории узбекского футбола — первого выхода национальной сборной на чемпионат мира.
Напомним, что ЧМ-2026 проходит в США, Канаде и Мексике. Сборная Узбекистана в групповом этапе сразится с командами Колумбии, Португалии и ДР Конго.