«Динамо» бош мураббийи Андижондаги аламли мағлубиятдан сўнг бир қатор саволларга жавоб берди.
Суперлига 10-туридан ўрин олган «Андижон» – «Динамо» (2:1) ўйинидан кейинги матбуот анжуманида дастлаб меҳмонлар устози Вадим Абрамов қатнашди.
— Ўйин ҳақида нима дейишим мумкин? Барча ўйинни кўрди. Кичик ҳисобда мағлубиятга учрадик. Тўғриси, учрашув ҳақида ҳеч нарса айта олмайман. Бундай ҳолат биринчи марта рўй бераётгани йўқ. Хатолар туфайли тўп ўтказиб юборяпмиз ва мағлубиятга учраяпмиз.
— «Динамо» гол ургач, вақтни чўза бошлади. Оқибатда бирин-кетин иккита тўп ўтказиб юборди.
— Юқорида айтганимдек, қўпол хатоларга йўл қўйяпмиз ва шунинг натижасида тўп ўтказиб, мағлубиятга учраяпмиз. Жамоада қандайдир ишончсизлик пайдо бўлган. Гол урдик, лекин ундан кейин дарвозамиздан тўплар олиб чиқдик. Ўзимиз ўйинни рақибга топшириб қўйдик. Сиз ҳақсиз. Бундай ҳолатда ўйин ҳақида қандай изоҳ бериш мумкин?
— Жамоангиз охирги 15 дақиқада мувозанатни йўқотиб қўйди. Бунинг сабаби нимада?
— Фикр билдириш қийин. Балки, жисмоний ҳолатимиз яхши эмасдир. Албатта, бу толиқишлар билан боғлиқ бўлиши мумкин. Марказий ҳимоячиларимиз бир неча бор хатоларга йўл қўйишди. Яхши ўйнадик, аммо «Андижон»нинг биринчи зарбаси гол билан якунланди.
— Майдон чими ўсиб кетганига нима дейсиз? Бу мағлубиятга таъсир қилдими?
— Мағлубиятга учрадик. Энди бу ҳақида гапиришга ҳожат йўқ. Балки, шундайдир, аммо рақиб ҳам шу майдонда ўйнади. Ёмон ўйнамадик, бироқ хатоларга йўл қўйдик ва мағлубиятга учрадик. Албатта, аламли бўлди. Гол урганимиздан кейин яна тўп киритишимиз мумкин эди. Эътиборлиси, «Андижон» биздан кучли ўйнамади. Лекин улар ғалаба қозонишди.
— Анвар Ҳожимирзаевнинг ўзини тутиши сизга ғалати туюлмадими? У агрессив ўйнади, рақиб билан тортишиб юрди ва якунда қизил карточка олди. Ўтган турда эса Салим Мустафоев четлатилганди.
— Ўйинчиларни тўғри тушунаман. Анчадан бери ойлик маош олмагандан кейин ҳар хил руҳий ҳолатлар юз беради. Муаммоларимиз етарлича бор. Футболчиларни айблаш ҳам қийин. Кимдир кетмоқчи, яна бошқаси шундан фикрда.
— Хислат Халилов ва уругвайлик легионер Мауро Бразил клубдан кетишдими?
— Нима дейишим мумкин? Улар келишди, қарашди, жамоада ойлик берилмаяпти. Шу сабаб ўйнамайдиган бўлишди. Пул йўқ бўлса, биз нима қила оламиз? У кетди ва, менимча, FIFA'га мурожаат қилса керак. Хислат Халилов олдимга келди ва кетишини айтди. Нима ҳам қила олардим, розилик бердим. Хоҳламаган ўйинчини мажбурлаб ўйнатиб бўлмайди. Шу боис ҳеч қандай эътироз билдирмадим. Жамоада фақат ўзини эмас, бутун жамоани ўйлаш керак, — дея Абрамовнинг сўзларини келтиради «Андижон» матбуот хизмати.

На пресс-конференции после матча 10-го тура Суперлиги между «Андижон» и «Динамо» (2:1) первым выступил тренер гостей Вадим Абрамов.
— Что я могу сказать об игре? Все видели матч. Мы проиграли с минимальным счётом. Честно говоря, мне нечего сказать об этой встрече. Это не первый раз, когда происходит нечто подобное. Мы пропускаем голы из-за ошибок и терпим поражение.
— После гола «Динамо» начало тянуть время. В итоге пропустили два мяча подряд.
— Как я уже сказал, мы совершаем грубые ошибки, и в результате пропускаем голы и терпим поражение. В команде появилось какое-то недоверие. Мы забили, но потом вынуждены были доставать мячи из ворот. Мы сами отдали игру сопернику. Вы правы. Как можно комментировать игру в такой ситуации?
— Ваша команда потеряла равновесие в последние 15 минут. В чём причина?
— Сложно сказать. Возможно, наш физический кондиции не на высшем уровне. Конечно, это может быть связано с усталостью. Наши центральные защитники несколько раз ошиблись. Мы играли хорошо, но первый удар «Андижона» завершился голом.
— Что скажете о заросшем поле? Это повлияло на поражение?
— Мы проиграли. Теперь нет смысла это обсуждать. Возможно, так и есть, но соперник тоже играл на этом поле. Мы играли неплохо, но допустили ошибки и проиграли. Конечно, это было досадно. После забитого мяча мы могли бы забить ещё. Важно отметить, что «Андижон» не играл лучше нас. Но они выиграли.
— Вам не показалось странным поведение Анвара Хожимирзаева? Он играл агрессивно, спорил с соперником и в итоге получил красную карточку. В прошлом туре был удалён Салим Мустафоев.
— Я понимаю игроков. Когда долго не получаешь зарплату, возникают различные эмоциональные состояния. У нас достаточно проблем. Сложно обвинять футболистов. Кто-то хочет уйти, другой думает об этом.
— Хислат Халилов и уругвайский легионер Мауро покинули клуб?
— Что я могу сказать? Они пришли, посмотрели, в команде зарплату не платят. Поэтому решили не играть. Если нет денег, что мы можем сделать? Он ушёл, и, думаю, обратится в FIFA. Хислат Халилов пришёл ко мне и сказал, что уходит. Что я мог сделать, я согласился. Нельзя заставить играть игрока, который не хочет. Поэтому у меня не было никаких возражений. В команде нужно думать не только о себе, но и обо всей команде, — приводит слова Абрамова пресс-служба «Андижона».