Ислом Аҳмедов — «Динамо» устидан ғалаба, жамоанинг фалсафаси, Болтабоев ва Голбаннинг йўқлиги ҳақида
28 апрел, 22:25
«Андижон» бош мураббийи Суперлига 10-туридаги иродали ғалабадан сўнг ўз фикрлари билан ўртоқлашди
28.04.2026 FT Ўзбекистон Суперлигаси Андижон Андижон 2 : 1 Динамо Динамо
Суперлига 10-туридан ўрин олган «Андижон» – «Динамо» (2:1) баҳсидан кейинги матбуот анжуманининг иккинчи қисмида мезбонлар устози Ислом Аҳмедов иштирок этди.
— Авваламбор, Андижон халқимизни, мухлисларимизни, вилоят ҳокимимизни, раҳбарларимизни бугунги қийин бўлган ғалаба билан табриклайман. Осон бўлмади. Олдиндан буни билардик. Сабаби, «Динамо»да яхши сараланган футболчилар йиғилган. Баъзида уларга қаердадир омад етишмаяпти. Ўйин услуби ва тажрибали мураббийи бор. Ўйиннинг шундай қийин кечишини билгандик. Футболчиларимизга раҳмат айтаман, барчаси характер кўрсатишди ва иккинчи бўлимда ғалабани илиб кетдик. Шу ўринда мен жамоамизнинг кўринмас кучларига алоҳида раҳмат айтмоқчиман. Раҳбарият, мураббийлар штабидан тортиб, ҳар бир ходим, то ошпаз, қоровулларгача — жамоамизда меҳнат қилаётган барча ишчи ходимларимизга миннатдорчилик билдирмоқчиман. Биз барчамиз бир жамоа, бир куч билан меҳнат қиляпмиз ва ғалабаларимиз замирида уларнинг ҳам катта меҳнатлари ётибди.
— «Бунёдкор» билан ўйинда бошқа таркиб тушганди. Бу сафар ҳам бошқа таркиб. Бу рақибга мослаб қилинаётган тактиками?
— Очиғи, биз «Андижон»ни қабул қилганимиздан кейин ҳеч қайси рақибга мосланмасдан ўзимизнинг ўйин услубимизни яратишни бошладик. Ички рақобатни ҳам кучайтирдик. Ким ўйин кунига оптимал формада бўлса, ўйнаши керак ва шу йўналиш билан ишлаяпмиз. Бу ўз самарасини беряпти.
— Мавсум бошидан бери мураббийлар штабидасиз. Сизнинг бошчилигингизда жамоа 3 та ўйинда 7 очко олди. Бабаян бошқарувида эса 6 очко олинган. Ўша пайтда нима етишмаган?
— Самвел Вячеславович — тажрибали мураббий. Уларга 3-ўрин вазифаси қўйилганди. Қўлдан келганича у одамнинг фалсафаси бўйича ишлаб ёрдам бердик. Омад келмади. Кейин биз қабул қилганимиздан сўнг бошқа фалсафага ўтдик.
— Ўйинчи алмаштиришлар ҳам жуда яхши реакция беряпти. «Бунёдкор» билан учрашувда ҳам бу нарса сезилганди. Ушбу ўйинда ҳам кузатилди ва захирадан тушган Ашортиа билан Темиров ғалаба келтирувчи голларни уришди. Захирадан майдонга тушаётганда уларнинг гол уришига қанчалик ишонгандингиз ва қандай кўрсатмалар бергандингиз?
— Ўйиндан олдин йигитлар билан алоҳида гаплашяпмиз. Сен асосий таркиб футболчисисан, дея уларга яхшилаб тушунтиряпмиз. Иккинчи бўлимда майдонга тушиб ўйинни янада кучайтиришимиз керак. Буни уларга сингдиряпмиз ва ўзларини захира футболчиси эмас, балки асосий таркиб аъзоси сифатида ҳис қилиб, ҳаракат қилишяпти ва борини беришяпти. Худога шукр, ички муҳитимиз бу орқали яхшиланиб боряпти.
— Ўйин бошида паслар билан ўйнашга ҳаракат қилдинглар. «Динамо» прессинг қилгач, бошқа тактикага ўтдинглар. «Бунёдкор» билан ўйинда «связка» яхши ишлаганди. Негадир иккинчи бўлимда ўртада паслар ўхшамади, балки прессинг ҳисобигами?!
— Хоҳлайсизми-йўқми, «Динамо» жамоасидан кўра биз бир кун камроқ дам олдик. Барибир футболчилар толиқиш ҳис қилишди. Олдиндаги ўйинчиларимиз ўтган учрашувда иккинчи бўлимда тушиб тўлиқ ўйнашганди. Бироз толиқиш ҳисобига зоналардан чиқиб кета олмадик. Иккинчи бўлимда тушунтирганимиздан ва тўпни ерга қўйиб футбол ўйнашни бошлаганимиздан кейин ҳаммаси жойига тушди. Ўз уйимизда ўйнаётганимиз учун барибир йигитларда босим бироз сезилди. Хато қилиб қўймаслик учун оддийроқ ўйнашга ҳаракат қилишди. Танаффус пайтда уларга «хато қилишдан қўрқманглар, масъулиятни ўз бўйнимизга оламиз, сизлар маза қилиб футбол ўйнаб роҳатланинглар, хато қилсанглар биз бўйнимизга оламиз» деб тушунтирдик. Майдонга чиқиб, эркин ўйнашни бошлашди.
— Рақиб томонидан майдон майсаси атайлаб ўстирилганми, деган маънода фикр билдирилди. Бу борада нима дейсиз? Шунингдек, Болтабоев билан Голбаннинг ҳолати қандай?
— Иккита ўйинимизни кузатган бўлсанглар биз биринчи зонадан қисқа ва ўрта паслар орқали чиқиб кетишга ҳаракат қиляпмиз. Очиғи, майдоннинг бундай ҳолатдалигидан бизнинг ҳам хабаримиз йўқ эди. Ўзимиз ҳам бироз ранжидик. Чунки ўйин фалсафамиз тўпни назорат қилиб, ҳужум тайёрлашга қуриляпти. Техник сабабларга кўра майдон ҳолати шундай бўлгандир, биз билмаймиз. Чунки алоҳида спорт базамиз бор, ўша ерда шуғулланамиз. Кеча ҳам бу ерга машғулот ўтказгани келмадик, базамизда шуғулландик. Бизнинг футбол тўп назорати ва паслар орқали, ҳаводан узатмалар бизда йўқ.
Иккинчи саволга келсак, Голбан охирги ўйинда орқа пайини йиртиб олганди. Ҳозир тикланиш жараёнида. Болтабоевда ҳаммаси яхши. Унга ҳам имконият берилади.
— Бунгача иккита ўйинингиз сафарда бўлганди. «Бобур арена»даги биринчи ўйинингиз бўлди. Дебютингизни ўтказдингиз. Тўғри айтдингиз, босим бор эди ва бу ерда ўйнаш осон эмас.
— Албатта, бундай мухлислари бор жамоа доим ғалаба қозониши керак. Улар ҳам биздан фақат ғалабани кутишади. Шу боис тезроқ гол уриб, натижа қилишга баъзида шошилиб кетишади. Хато қилмаслик учун оддий ўйнашга ҳаракат қилишади. Босим бор. Чунки мухлислар доим ғалабага лойиқ. Бу албатта яхши томонга, ғалабага туртки ҳам бўлади. Иккинчи бўлимда куч топишди, ҳар бир ҳужумни мухлислар қўллаб-қувватлаган сари футболчиларимизда куч ва шижоат ошиб бориб, якунда ғалаба қозондик, — дея Аҳмедовнинг сўзларини келтиради клуб матбуот хизмати.

Главный тренер «Андижана» поделился мыслями после волевой победы в 10-м туре Суперлиги
Во второй части пресс-конференции после матча 10-го тура Суперлиги между «Андижаном» и «Динамо» (2:1) принял участие тренер хозяев Ислам Ахмедов.
— Прежде всего, поздравляю народ Андижана, наших болельщиков, областное руководство с этой сложной победой. Легко не было. Мы знали это заранее. Причина в том, что у «Динамо» собраны хорошо отобранные игроки. Иногда им не везёт. У них есть стиль игры и опытный тренер. Мы знали, что игра будет сложной. Благодарю наших игроков, все показали характер и во втором тайме вырвали победу. На этом месте я хочу отдельно поблагодарить наших невидимых сил в команде. От руководства, тренерского штаба до каждого сотрудника, включая поваров и охранников, — всем нашим работникам благодарность. Мы все работаем как одна команда, как одна сила, и в наших победах лежит их большой труд.
— В матче с «Бунёдкором» был другой состав. И в этот раз другой. Это тактика под соперника?
— Честно говоря, с того момента, как мы приняли «Андижон», мы начали создавать свой стиль игры, не подстраиваясь под соперника. Мы также усилили внутреннюю конкуренцию. Кто будет в оптимальной форме в день игры, тот и должен играть, и мы работаем в этом направлении. Это даёт свои результаты.
— С начала сезона вы в тренерском штабе. Под вашим руководством команда набрала 7 очков в 3 матчах. Под руководством Бабаяна было набрано 6 очков. Чего тогда не хватало?
— Самвел Вячеславович — опытный тренер. Перед ними стояла задача занять 3-е место. Мы помогали, работая по его философии. Не повезло. После того как мы приняли команду, мы перешли на другую философию.
— Замены игроков также дают хорошую реакцию. Это было заметно и в матче с «Бунёдкором». В этой игре также было видно, что Ашортиа и Темиров, выйдя на замену, забили победные голы. Насколько вы верили в их голы и какие указания давали?
— Перед игрой мы отдельно общаемся с ребятами. Мы объясняем им, что они игроки основного состава. Во втором тайме, выходя на поле, нужно усилить игру. Мы внушаем это им, и они действуют не как запасные, а как члены основного состава, выкладываются на полную. Слава Богу, наша внутренняя атмосфера благодаря этому улучшается.
— В начале игры вы пытались играть в пас. После прессинга «Динамо» вы перешли на другую тактику. В матче с «Бунёдкором» связка хорошо работала. Почему во втором тайме не удавалось играть в пас? Может, это из-за прессинга?
— Хотите верьте, хотите нет, но мы отдыхали на один день меньше, чем команда «Динамо». Всё равно игроки чувствовали усталость. Наши атакующие игроки во втором тайме прошлого матча вышли и играли полностью. Из-за усталости не могли выйти из зон. После того, как мы объяснили и начали играть в футбол, опустив мяч на землю, всё стало на свои места. Так как мы играли на своём поле, всё равно ребята чувствовали небольшое давление. Чтобы не допустить ошибок, старались играть проще. В перерыве мы объяснили им: «Не бойтесь ошибаться, мы берём ответственность на себя, вы играйте в удовольствие, если ошибётесь, мы возьмём это на себя». Они вышли на поле и начали играть свободно.
— Было мнение, что газон был специально выращен соперником. Что вы скажете об этом? Также, какова ситуация с Болтабаевым и Голбаном?
— Если вы следили за нашими двумя играми, мы стараемся выходить из первой зоны через короткие и средние передачи. Честно говоря, о состоянии поля мы тоже не знали. Мы тоже немного расстроились. Потому что философия нашей игры заключается в контроле мяча и подготовке атак. Из-за технических причин поле могло быть в таком состоянии, но мы этого не знаем. У нас есть своя спортивная база, мы тренируемся там. Вчера мы тоже не приезжали сюда тренироваться, занимались на нашей базе. Наш футбол — через контроль мяча и передачи, у нас нет передач с воздуха.
Если говорить о втором вопросе, Голбан в последней игре получил травму мышцы. Сейчас он восстанавливается. У Болтабаева всё в порядке. Ему тоже будет предоставлена возможность.
— До этого у вас было две игры на выезде. Это была ваша первая игра на «Бобур Арене». Вы дебютировали. Как вы сказали, давление было, и играть здесь нелегко.
— Конечно, команда с такими болельщиками всегда должна побеждать. Они тоже ожидают от нас только побед. Поэтому иногда торопятся забить быстрый гол и сделать результат. Стараются играть проще, чтобы не ошибаться. Давление есть. Потому что болельщики всегда достойны победы. Это, конечно, тоже положительно влияет, даёт толчок к победе. Во втором тайме они нашли силы, с каждой атакой, поддерживаемой болельщиками, наши игроки набирались сил и энергии, и в итоге мы победили, — приводит слова Ахмедова пресс-служба клуба.