«Челси»нинг собиқ ҳимоячиси Жон Терри Энцо Мареска истеъфога чиқарилганидан сўнг жамоани вақтинчалик бошқариш имкониятига эга бўлмагани учун ҳафсаласи пир бўлганини тан олди.
Daily Mail хабарига кўра, 2026 йил январ ойида «Челси» Мареска билан хайрлашганидан кейин клуб икки ўйин учун вақтинчалик мураббий этиб U-21 жамоаси устози Калум Макфарлейнни тайинлаган.
Телебошловчи Пирс Морган ушбу қарор Терри томонидан ҳақорат сифатида қабул қилинган бўлиши мумкинлигини айтган. Собиқ футболчи эса бу фикрга қўшилган.
Террининг таъкидлашича, у клубга содиқлиги ва тажрибасини ҳисобга олганда, вақтинчалик мураббий вазифасига муносиброқ номзод деб ҳисоблаган.
Шу билан бирга, «Челси» афсонаси узоқ муддатли тайинловга даъвогарлик қилмаганини ҳам қайд этди.
«Челси» ҳар қандай инсондан каттароқ клуб. Бош мураббий бўлиш учун ҳали тўлиқ профессионал йўлни босиб ўтишим кераклигини тушунаман», — деди Терри.
Маълумот учун, Жон Терри 1998–2017 йиллар давомида «Челси» сафида ўйнаб, клуб тарихидаги энг муваффақиятли сардорлардан бирига айланган. Лондон клуби бош мураббийлигига эса 2026 йил 1 июлдан бошлаб Хаби Алонсо тайинланган.

Джон Терри: «Я был разочарован, что не получил возможность стать временным тренером»
Бывший защитник «Челси» Джон Терри признал, что был разочарован отсутствием возможности временно возглавить команду после отставки Энсо Маррески.
Согласно информации Daily Mail, в январе 2026 года, после ухода Маррески, клуб назначил временным тренером на два матча наставника молодежной команды U-21 Калума Макфарлейна.
Телеведущий Пирс Морган отметил, что это решение могло быть воспринято Терри как оскорбление. Бывший футболист с этим согласился.
По словам Терри, учитывая его преданность клубу и опыт, он считал себя более подходящим кандидатом на временную должность тренера.
При этом легенда «Челси» подчеркнул, что не претендовал на долгосрочное назначение.
«Челси» — клуб, который больше, чем кто-либо другой. Я понимаю, что мне нужно пройти полноценный профессиональный путь, чтобы стать главным тренером», — сказал Терри.
Для справки, Джон Терри играл за «Челси» с 1998 по 2017 годы и стал одним из самых успешных капитанов в истории клуба. На должность главного тренера лондонского клуба с 1 июля 2026 года назначен Хаби Алонсо.