Туркия миллий жамоаси бош мураббийи Винченсо Монтелла АҚШга қарши ЖЧ-2026 гуруҳ босқичининг сўнгги тури олдидан футболчиларни танқид қилаётганларга муносабат билдирди.
Италиялик мутахассиснинг айтишича, кескин танқид футболчиларнинг руҳий ҳолатига салбий таъсир кўрсатмоқда.
«Кўряпмизки, футболчиларимиз қаттиқ танқид остида қолди ва бу уларга таъсир қилди. Руҳий жиҳатга ҳам эътибор қаратишимиз керак.
Агар жамоамизнинг шу пайтгача кўрсатган ўйинига назар ташласангиз, улар кўпроқ ҳурмат ва меҳрга лойиқ эканини кўрасиз.
Ростини айтсам, дастлабки икки баҳс статистикаси ҳам кўп нарсани англатади. Биз қўлимиздан келган барча ишни қилдик, аммо афсуски, натижага эриша олмадик.
Натижалар кутганимиздек бўлмади, бироқ биз жамоага келганимиздан бери ўйин сифати бўйича энг яхши статистик кўрсаткичларга эришдик.
Ҳар қандай вазиятда ҳам мухлисларимизнинг қўллаб-қувватлашига муҳтожмиз. АҚШга қарши баҳс биз учун жуда муҳим.
Футболчиларимиз сўнгги йилларда катта муваффақиятларга эришди. Биз айнан улар билан бирга шу йўлни босиб ўтдик. Шу боис мухлислардан ҳар қандай шароитда ҳам жамоани қўллаб-қувватлашни сўрайман», — деди Монтелла матбуот анжуманида.
Маълумот учун, Туркия миллий жамоаси ЖЧ-2026 гуруҳ босқичининг сўнгги турида АҚШга қарши майдонга тушади. Мазкур баҳс натижасидан қатъи назар, турклар D гуруҳини тўртинчи ўринда якунлайди.

Турецкий тренер попросил болельщиков не критиковать команду.
Главный тренер национальной сборной Турции Винченцо Монтелла высказался в адрес тех, кто критикует футболистов перед последним туром группового этапа ЧМ-2026 против США.
По словам итальянского специалиста, резкая критика негативно сказывается на психологическом состоянии игроков.
«Мы видим, что наши футболисты подверглись жесткой критике, и это на них повлияло. Нам нужно уделить внимание и психологическому аспекту.
Если вы посмотрите на игру, которую наша команда показывала до сих пор, вы увидите, что они заслуживают большего уважения и тепла.
Честно говоря, статистика первых двух матчей тоже многое говорит. Мы сделали все возможное, но, к сожалению, не смогли добиться результата.
Результаты были не такими, как мы ожидали, но с тех пор как мы пришли в команду, мы достигли лучших статистических показателей по качеству игры.
В любой ситуации мы нуждаемся в поддержке наших болельщиков. Матч против США очень важен для нас.
Наши игроки добились больших успехов в последние годы. Именно с ними мы прошли этот путь. Поэтому я прошу болельщиков поддерживать команду в любых условиях», — сказал Монтелла на пресс-конференции.
Для справки, национальная сборная Турции в последнем туре группового этапа ЧМ-2026 выйдет на поле против США. Независимо от результата этого матча, турки завершат группу D на четвертом месте.